3.1 Valg og konstituering
Stortinget valgte den 17. oktober 2017
følgende delegasjon til Nordisk råd:
Stortingsrepresentant Martin Kolberg
Stortingsrepresentant Ruth Grung
Stortingsrepresentant Jorodd Asphjell
Stortingsrepresentant Stein Erik Lauvås
Stortingsrepresentant Ingalill Olsen
Stortingsrepresentant Nina Sandberg
Stortingsrepresentant Michael Tetzschner
Stortingsrepresentant Bente Stein Mathisen
Stortingsrepresentant Norunn Tveiten
Benestad
Stortingsrepresentant Marianne Synnes
Stortingsrepresentant Nils Aage Jegstad
Stortingsrepresentant Solveig Sundbø
Abrahamsen
Stortingsrepresentant Ulf Leirstein
Stortingsrepresentant Helge André Njåstad
Stortingsrepresentant Hanne Dyveke Søttar
Stortingsrepresentant Kjersti Toppe
Stortingsrepresentant Heidi Greni
Stortingsrepresentant Torgeir Knag Fylkesnes
Stortingsrepresentant Ketil Kjenseth
Stortingsrepresentant Torhild Bransdal
Ved delegasjonens
konstituering 19. oktober 2017 ble stortingsrepresentant Michael
Tetzschner og stortingsrepresentant Martin Kolberg valgt til henholdsvis leder
og nestleder og nominert til henholdsvis president og visepresident
for Nordisk råd i 2018. Plenarforsamlingen vedtok nominasjonen 2. november
2017.
Til medlemmer
i Arbeidsutvalget ble valgt:
Stortingsrepresentant Michael Tetzschner
Stortingsrepresentant Martin Kolberg
Stortingsrepresentant Ruth Grung
Stortingsrepresentant Ulf Leirstein
Stortingsrepresentant Kjersti Toppe
Stortingsrepresentant Torgeir Knag Fylkesnes
Stortingsrepresentant Torhild Bransdal
Stortingsrepresentant Ketil Kjenseth
Stortinget
valgte den 5. oktober 2018 følgende delegasjon til Nordisk råd:
Stortingsrepresentant Martin Kolberg
Stortingsrepresentant Ruth Grung
Stortingsrepresentant Jorodd Asphjell
Stortingsrepresentant Stein Erik Lauvås
Stortingsrepresentant Ingalill Olsen
Stortingsrepresentant Nina Sandberg
Stortingsrepresentant Michael Tetzschner
Stortingsrepresentant Bente Stein Mathisen
Stortingsrepresentant Norunn Tveiten
Benestad
Stortingsrepresentant Marianne Synnes
Stortingsrepresentant Nils Aage Jegstad
Stortingsrepresentant Solveig Sundbø
Abrahamsen
Stortingsrepresentant Ulf Leirstein
Stortingsrepresentant Helge André Njåstad
Stortingsrepresentant Erlend Wiborg
Stortingsrepresentant Willfred Nordlund
Stortingsrepresentant Heidi Greni
Stortingsrepresentant Freddy André Øvstegård
Stortingsrepresentant Ketil Kjenseth
Stortingsrepresentant Torhild Bransdal
Ved delegasjonens
konstituering 25. oktober 2018 ble stortingsrepresentant Michael
Tetzschner og stortingsrepresentant Martin Kolberg valgt til henholdsvis leder
og nestleder.
Til medlemmer i Arbeidsutvalget
ble valgt:
Stortingsrepresentant Michael Tetzschner
Stortingsrepresentant Martin Kolberg
Stortingsrepresentant Ruth Grung
Stortingsrepresentant Ulf Leirstein
Stortingsrepresentant Heidi Greni
Stortingsrepresentant Freddy André Øvstegård
Stortingsrepresentant Torhild Bransdal
Stortingsrepresentant Ketil Kjenseth
På rådets
69. sesjon 2. november 2017 i Helsingfors i Finland ble fordeling
for 2018 på presidium, utvalg og komiteer som følger:
Presidiet (15
medlemmer)
Michael Tetzschner (H), president
Martin Kolberg (A), visepresident
Kjersti Toppe (Sp)
Utvalget for et bærekraftig
Norden (18 medlemmer)
Heidi Greni (Sp)
Ingalill Olsen (A)
Utvalget for kunnskap
og kultur i Norden (18 medlemmer)
Jorodd Asphjell (A)
Norunn Tveiten Benestad (H)
Torhild Bransdal (KrF)
Utvalget for velferd
i Norden (18 medlemmer)
Bente Stein Mathisen (H), leder
Ketil Kjenseth (V), nestleder
Nina Sandberg (A)
Ulf Leirstein (FrP)
Helge André Njåstad (FrP)
Utvalget for vekst og
utvikling i Norden (18 medlemmer)
Stein Erik Lauvås (A)
Ruth Grung (A)
Nils Aage Jegstad (H)
Solveig Sundbø Abrahamsen (H)
Torgeir Knag Fylkesnes (SV)
Hanne Dyveke Søttar (FrP)
Kontrollkomiteen (7
medlemmer)
Ruth Grung (A), leder
Valgkomiteen (7
medlemmer)
Jorodd Asphjell (A), leder
Heidi Greni (Sp)
Norunn Tveiten Benestad (H)