Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden

Endringer i lakse- og innlandsfiskloven (Statens fiskefond, statlig fiskeravgift og finansieringsmåter)

Prop. 86 L (2024-2025), Innst. 333 L (2024-2025), Lovvedtak 87 (2024-2025)

Status: Stortinget har behandlet lovsaken første gang. Avventer annen gangs behandling.

Lovforslag fra Klima- og miljødepartementetSaken er behandlet i energi- og miljøkomiteenInnstilling avgitt 20.05.2025Innst. 333 L (2024-2025)

Saksgang

Status

  • Vedtak i korthet

    Stortinget har enstemmig vedtatt endringer i lakse- og innlandsfiskloven. Blant annet om begrepet som angir hva midlene i Statens fiskefond skal finansiere, en presisering av at stangfiske i sjøen er unntatt fra avgiftsplikt og at departementet kan gi dispensasjon fra plikten til å betale avgift. Dette vil bidra til å klargjøre hva det skal betales avgift for, og styrke sammenhengen mellom bestemmelsen i loven og forskrift om fiskeavgift.

  • Slik stemte representantene

    Første behandling:
    Voteringsoversikt

  • Behandling og innstilling

    Innstilling avgitt 20.05.2025

    Første gangs behandling:
    Debattert i Stortinget 02.06.2025
    Votert i Stortinget 03.06.2025