Høringsinnspill til gjenåpning av kultursektoren - Fagforbundet
Fagforbundet er landets største fagforening med nær 400 000 medlemmer, som organiserer bredt innenfor kulturlivet. Våre medlemmer er ansatt både kommunalt, fylkeskommunalt og statlig, og over et stort kulturfaglig felt.
Blant yrkesgruppene i Fagforbundet er bibliotekansatte, kommunalt ansatte kulturforvaltere,
kulturskole, ansatte ved fritidsklubber og åpne møteplasser, kino, kulturhus og museer.
Fagforbundet Teater og Scene er en landsdekkende fagforening for teknisk, kunstnerisk og
administrativt ansatte ved scenekunstvirksomheter. Fagforbundet organiserer både faste og midlertidig ansatte, og frilansere i kulturbransjen.
Forutsigbarhet og langsiktighet både under og etter pandemien må til for å sikre et framtidig kulturliv
Det viktigste tiltaket for hele kulturfeltet er at alle rammene rundt er så forutsigbare og langsiktige
som mulige. Vi må ta høyde for at vi ikke er i en normalsituasjon på lang tid. En plan som skisserer ulike scnearier når det gjelder omfang og varighet av pandemien vil gi oss forutsigbarhet, slik trafikklysmodellene fungerte for ulikt smittetrykk lokalt. Det må planlegges for at den ustabile situasjonen vil vedvare, men at vi samtidig kan ha et kulturliv både under og etter koronaen. Krisa vil vare lenger enn pandemien, vi er derfor avhengige av at tiltakene varer også etter pandemien og inn i gjenåpningen. Vi ser at publikums vaner nå kan endre seg og at det kan skape en usikkerhet rundt inntektene ved gjenåpning.
Vi er også bekymret for at frilansere og ansatte på kulturfeltet skal miste troen på at det går an å leve
av å jobbe med kultur, i bred forstand. Kulturlivet er avhengig av en lang rekke funksjoner, med sine
spesifikke krav til kompetanse. Det er viktig å beholde kompetanse og erfaring, slik at en gradvis
gjenåpning kan gjennomføres.
For framtidige kulturopplevelser er det selvsagt også viktig å sikre gode rammebetingelser for
skapende og utøvende kunstnere. De er en viktig del av dette bildet.
Stimulerings- og kompensasjonsordningene
Virkemidlene må sikre at virksomhetene opprettholder aktivitetsnivået og
publikumstilbudet samtidig som det må være forutsigbart at økonomiske tap som følge av pålegg fra
myndighetene kompenseres.
Flere kostnader må også inkluderes, blant annet merkostnadene ved streaming/digitalisering av
tilbudene, bemanning og økt tidsbruk på teknisk for- og etterarbeid ved avvikling av arrangementer og
for å ivareta smittevern generelt. Skal situasjonen med begrensede inntektsmuligheter vedvare må
myndighetenes kompensasjonsordninger være mer treffsikre og kompensere for alle kostnader i
teatre, opera og konserthus.
Kulturlivet i kommunene
Kulturdepartementet må ikke sende regningen for å gi kompensasjon til kommunene! Kommunene
har allerede store ekstra utgifter på grunn av korona, og har gjennom sin organisasjon KS gitt klart
uttrykk for dette. Kompensasjonen til kulturlivet må komme som ekstrabevilgninger som trygger den kulturelle grunnmuren i kommunene (fritidsklubber, bibliotek, kulturskole og kulturkonsulenter m.v.).
Kompensasjons - og permitteringsordninger må videreføres også til etter gjenåpning, og det må være
mulig å åpne uten å belaste arbeidsgiver hver gang. Dersom kinoene stenger annenhver måned, kan
ikke kinoen betale permitteringsdager hver gang.
Lønnstilskudd
Fagforbundet ønsker et trygt arbeidsliv for alle og ser derfor behovet for en tilpasset
lønnstilskuddsordning for å få de som fortsatt er permitterte tilbake i jobb. Det er en stor psykisk
påkjenning å være permittert så lenge som noen nå har vært. Vi mener dette vil være et viktig tiltak
for å motvirke en kunnskapsflukt fra kulturlivet.
Etablering av utdanning for de scenetekniske fagområdene i Norge
Fagforbundet Teater og Scene opplever nå kompetanseflukt i bransjen og etterlyser tiltak for å
rekruttere og beholde ansatte. Innen de tekniske fagområdene på scenekunstfeltet er det mange
yrker som ikke har et utdanningstilbud i Norge. Fagforbundet har i flere år jobbet grundig med dette
og har derfor et godt underlag for å raskt kunne være på plass med et solid fundament. Vårt forslag er
at dette kan igangsettes som en del av Kompetanse Norge sitt bransjeprogram med studie- og
opplæringstilbud som skal støtte de næringene som er hardt rammet av korona.
Frilansere
Frilansere har det mer usikkert enn noensinne, og utsiktene ser ikke lysere ut nå. Det er en gruppe
som i utgangspunktet ofte har lav inntekt. For mange av dem har hele inntektsgrunnlaget nå falt helt
bort. Fagforbundet Teater og Scene mener at satsen for selvstendig næringsdrivende og frilansere må
opp på linje med det ordinære dagpengemottakere får.
Regelverk
Det er viktig med enklest mulig regelverk, som gir lite rom for misforståelser. Vi mener at det ikke bør gis råd i tillegg til pålegg og anbefalinger. Videre er det viktig at Kulturrådets saksbehandling ikke bidrar til svekket tillit, gjennom opplevd urettferdighet og endring av regler underveis.
Med hilsen
FAGFORBUNDET
Ellen Ovenstad
May-Britt Sundal