Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Høring: Statsbudsjettet 2024 (kapitler fordelt til helse- og omsorgskomiteen)
Notatdato: 11.10.2023
Til Helse- og omsorgskomiteen
Landsgruppen av helsesykepleiere, LaH, er den største og eldste faggruppen i Norsk Sykepleierforbund. Vi har ca. 4000 medlemmer, som i hovedsak jobber i helsestasjon, skolehelsetjeneste og helsestasjon for ungdom.
Vi ber om følgende merknader:
Kap. 762, post 60 Forebyggende helsetjenester
I forslaget til statsbudsjett skriver regjeringen at barn og unge er et av deres viktigste satsningsområder. Barn og unge skal oppleve god tilgjengelighet til hjelp når de trenger det. Et sentralt mål for regjeringen er å styrke det helsefremmende og forebyggende arbeidet knyttet til barn, unge og deres familier, inkludert tilbudet til gravide, gjennom helsestasjons- og skolehelsetjenesten.
Barn og unge etterspør bedre tilgjengelighet til tjenesten og kommuner rapporterer om store utfordringer med å rekruttere helsesykepleiere.
Helsestasjon- og skolehelsetjenesten er grunnmuren i barn og unges primærhelsetjeneste. Den skal være helsefremmede, ha lav terskel og være tilgjengelig. Tjenesten har svært høy oppslutning i befolkningen og når ut til de fleste i sin målgruppe.
Det er kritisk helsesykepleiermangel, Norge mangler mer enn 2 000 helsesykepleiere (1).
Årlig fødes det rundt 53 000 barn i Norge (2). Helsesykepleie er en profesjon som skal inngå i en lovpålagt tjeneste som kommunene plikter å tilby barn, unge og deres familier i Norge fra de fødes til de er 20 år (3, 4, 5).
Vi ser positivt på at regjeringen viderefører styrking og utvikling av helsestasjoner – og skolehelsetjenesten. Dessverre ser vi at konsekvensen av helsesykepleiermangelen gjør at:
Fattigdom og sosial ulikhet rammer barn og unge særlig hardt. Vi vet at universelle tiltak på befolkningsnivå er mest treffsikre for å utjevne sosiale ulikheter i helse. For å sikre sterke, kunnskapsbaserte universelle helsetjenester for barn og unge: Må utdanningskapasiteten av helsesykepleiere økes.
3 Oppfølging av anmodnings- og utredningsvedtak
Etterlyser at følgende prøveprosjekt kommer i gang:
Stortingssesjon (2019–2020) Prøveprosjekt der helsesykepleiere henviser til BUP Vedtak nr. 347, 4. februar 2020 «Stortinget ber regjeringen gjennomføre et prøveprosjekt der helsesykepleiere kan henvise barn og unge til Barne- og ungdomspsykiatrien (BUP).» Vedtaket ble truffet ved behandling av Prop. 121 S (2018–2019), jf. Innst. 131 S (2019–2020). Regjeringen vil komme tilbake til Stortinget på egnet måte.
Vennlig hilsen Landsgruppen av helsesykepleiere