Høringsnotat fra Norske kulturhus

Høring: Statsbudsjettet 2026 (kapitler fordelt til familie- og kulturkomiteen)
Notatdato: 27.10.2025

Høringssvar: Prop. 1 S (2025–2026) fra Norske kulturhus

Kommentarer til statsbudsjettet 2026 (kapitler fordelt til familie- og kulturkomiteen) fra Norske kulturhus.

Norske kulturhus ble stiftet i 1997 og er interesseorganisasjonen for norske konsert- og kulturhus med kommunal tilknytning. Vi arbeider for bedre rammebetingelser for konsert- og kulturhusene, og synliggjør deres betydning lokalt og nasjonalt.

Vår medlemsbase på 140 kulturhus strekker seg fra Longyearbyen i nord til Lyngdal i sør, og omtrent hver tredje kommune i landet har i dag et kulturhus som er medlem i vårt kulturnettverk.

Kap. 325 Allmenne kulturformål, Post 60: Regionale kulturfond
Kommentarer til regionale kulturfond: Regjeringen foreslår å redusere bevilgningen til de regionale kulturfondene fra 75 til 40 millioner kroner, før ordningen har fått virke etter intensjonen.

Regionale kulturfond er den eneste statlige tilskuddsordningen som stimulerer til samarbeid mellom profesjonelle og frivillige aktører i kulturlivet. Ordningen bidrar til å bygge nettverk, styrke lokale arrangørmiljøer og skape nye møteplasser mellom kulturutøvere, lag, organisasjoner og institusjoner. Den har stor betydning for kompetanseutvikling, rekruttering og bærekraft i det lokale kulturlivet.

Norske kulturhus mener:

  • Kuttet må reverseres. Fondet må opprettholdes på minimum 75 millioner kroner i 2025.
  • Det bør utarbeides en opptrappingsplan for perioden 2026–2028, med mål om 150 millioner kroner i 2028.
  • Midlene må komme i tillegg til eksisterende tilskuddsordninger.                             
  • Et sterkt regionalt kulturfond er nødvendig for å sikre lokalt kulturliv og kulturaktivitet i hele landet.

Kap. 5.2 Fordelingen av Norsk Tippings overskudd til kulturformål
Kommentarer til tildelingen i 2025 og forventninger til fordelingen av spilleoverskuddet 2026 for Kulturrom og desentralisert ordning for kulturbygg.

Norske kulturhus har i flere år etterlyst en opptrappet satsing på Kulturrom, tilskuddsordningen for lokaler og teknisk utstyr som er avgjørende for å opprettholde og styrke helårsarrangørene. Det er positivt at ordningen fikk en økning på 21 millioner kroner ved fordelingen av spillemidler tidligere i år, men behovet er fortsatt stort.

Desentralisert ordning for kulturbygg har også fått en økning de siste årene, men merk: Oslo Economics’ gjennomgang av ordningen viser at desentralisert ordning lå rundt 170–180 millioner kroner i 2013–2014, målt i 2024-kroner. Dagens nivå på under 90 millioner kroner er altså relativt sett betydelig lavere enn for 10 år siden.

Norske kulturhus mener:

  • Det er behov for en fortsatt opptrapping av midlene til både Kulturrom og desentralisert ordning for kulturbygg.
  • Tilgang til egnede lokaler er avgjørende for rekruttering, utvikling og profesjonalisering i kulturlivet.
  • Norske kulturhus oppfordrer kulturkomiteen til å vurdere hvordan en større andel av spillemidlene kan prioriteres til dette formålet.


Kap. 320, Post 74: Tilskudd til organisasjoner og kompetansesentre m.m.
Kommentarer til Norsk Scenekunstbruk.

Norsk Scenekunstbruks søknad om å inkludere kulturhusene direkte i sin ordning ble avslått. Dette reduserer barn og unges tilgang til profesjonell scenekunst utenfor de største byene.

Norske kulturhus mener:

  • Kulturhusene må innlemmes direkte i ordningen for arrangørstøtte.
  • Det er behov for økte bevilgninger til Norsk Scenekunstbruk for å sikre videreføring og utvidelse av turneslyngene.
  • Piloten gjennomført i samarbeid mellom Norsk Scenekunstbruk og Norske kulturhus har vist stor effekt og bør etableres som fast ordning fra 2026.