Teknisk omlegging av nett-tv og videoarkivet

På grunn av en teknisk omlegging vil Stortingets nett-tv og videoarkivløsning være utilgjengelig fra kl. 14.30 til ca. kl. 17.00 torsdag 15. april. For noen brukere vil løsningen være utilgjengelig enda lenger. Vi beklager de ulemper dette kan medføre.

Egeland, Lars

Egeland, Lars (1957-)

Parti:
Sosialistisk Venstreparti
Sist innvalgt som vararepresentant for
Vestfold 2009-2013
Ansiennitet:
2 år, 83 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 06.12.1957 i Tønsberg, Vestfold
  • Sønn av psykolog Josef Egeland (1928-1973) og barnepleier Karen Ester Thomsen (1920-1957)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Vestfold, 2001 - 2005, SV.
  • Vararepresentant nr 1 for Vestfold, 2005 - 2009, SV.
  • Vararepresentant nr 1 for Vestfold, 2009 - 2013, SV.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 23.03.2012-30.09.2013 for Inga Marte Thorkildsen.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2009-2013

    Medlem, Energi- og miljøkomiteen, 27.03.2012 - 30.09.2013

Medlemskap i delegasjoner

  • 2009-2013

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 29.03.2012 - 30.09.2013

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Teigar ungdomsskole 1970-1973
  • Nøtterøy gymnasklasser, sosialfaglinje 1973-1976
  • Eik Lærerhøgskole, Norsk årseining 1978-1979
  • Statens Bibliotekhøgskole, bibliotekarutdanning 1980-1983
  • Sivilbibliotekar Statens Bibliotekhøgskole 2000-2004

Yrke

  • Nikanor, arbeid på Kaldnes Mek. Verksted og Eriksbergverven, Gøteborg 1976-1977
  • Bokhandler, Munken Bokkafe 1983-1985
  • Sosialbibliotekar, Sandefjord Bibliotek 1985-1986
  • Biblioteksjef, Sande kommune 1986-1987
  • Bibliotekar, Tønsberg Maritime høgskole, Høgskolesenteret i Vestfold, Eik Lærerhøgskole 1987-1995
  • Hovedbibliotekar, Høgskolen i Vestfold 1995-2003
  • Avd.dir., ABM- utvikling 2003-2007
  • Lærlingssenterdir., Høgskolen i Oslo fra 2007

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Tønsberg bystyre 1979-1983, 1983-1987, 1987-1991, 1991-1995, 1995-1999, 1999-2003, 2003-2007

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Vestfold 1983-1987, varamedlem 1987-1989, medlem 1989-1991

Offentlige verv

  • Medlem Helse- og sosialstyret, Vestfold 1983-1991
  • Medlem Styret for Tønsberg Hovedveifinans 2003-2007
  • Medlem Styret for Dampskipet Kysten A/S fra 2008

Tillitsverv i partier

  • Medlem SVs landsstyre fra 2008
  • Leder Vestfold SV fra 2008
  • Div. verv Styret i Tønsberg SV

Litteratur

  • Egeland, Lars: Fjerdingen, Stiftelsen Gamle Tønsberg Tønsberg 1992
  • Egeland, Lars: Det handler om læring, ABM-utvikling Oslo 2004
  • Egeland, Lars (red.) og Merethe Myrvang: Knowledge and culture, ABM utvikling/Nasjonalbilblioteket Oslo 2005