Persen, Marte Mjøs

Persen, Marte Mjøs (1975-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Representant for
Hordaland 2021-2025
Medlem
Transport- og kommunikasjonskomiteen
Ansiennitet:
2 år, 197 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 24.04.1975
  • Datter av lektor Svein Persen (1947-) og konsulent Eli Hedvig Mjøs (1951-2008)

Stortingsperioder

  • Representant nr 2 for Hordaland, 2021 - 2025, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 14.10.2021-28.06.2023, Lubna Boby Jaffery møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 28.06.2023-16.10.2023, Benjamin Jakobsen møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2021-2025

    Medlem, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 20.10.2023 - 30.09.2025
    Medlem, Valgkomiteen, 07.11.2023 - 30.09.2025

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Olje- og energidepartementet, 14.10.2021 - 07.03.2022
    Statsråd, Arbeids- og inkluderingsdepartementet, 07.03.2022 - 16.10.2023

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Leirvik skule 1982-1986 (grunnskole)
  • Hellen skole 1986-1988 (grunnskole)
  • Lønborg skole 1988-1990 (ungdomsskole)
  • Langhaugen videregånde skole - musikklinjen 1990-1993
  • Stord videregåande skule - musikklina 1995-1996
  • Universitetet i Bergen, bachelor i kultur- og samfunnsvitensskap, mellomfag i sosiologi og litteraturvitenskap, delfag i kvinne- og kjønnsteori 1996-2003 (Hadde foreldrepermisjon 1997-1998)

Yrke

  • Diverse innen restaurant/servering i deltid 1994-2003
  • Fylkessekretær Nei til EU 2007-2008
  • Organisasjonssekretær Human-Etisk Forbund 2008-2011

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bergen Bystyre 2003-2007
  • Varamedlem Bergen Bystyre 2007-2011
  • Leder Bergen Bystyre 2011-2015 (komiteleder i helse- og sosial komiteen)
  • Ordfører Bergen Bystyre 2015-2019, 2019-2021

Offentlige verv

  • Varamedlem og medlem Bergen og Omland Havnestyre 2011-2018 (Varamedlem fra 2011-2015 og medlem 2015-2018)
  • Styremedlem Stiftelsen Seilskuten Statsraad Lehmkuhl, Bergen 2011-2021
  • Leder Verdensarvrådet, Bergen 2017-2019
  • Leder Stiftelsen KODE kunstmuseum, Bergen 2019-2021

Tillitsverv i partier

  • Nestleder Rød Valgallianse 2003-2007
  • Medlem sentralstyret Arbeiderpartiet 2011-2015, fra 2019
  • Leder Arbeiderpartiet i Bergen 2011-2015
  • Leder Hordaland Arbeiderparti 2017-2019
  • Leder Vestland Arbeiderparti fra 2019

Tillitsverv i organisasjoner

  • Kvinnepolitisk ansvarlig Norsk Studentunion (NSU) 2001-2002
  • Leder LO Hordalands famile- og likestillingpolitiske utvalg 2008-2011
  • Medlem Representantskapet LO Bergen 2008-2011
  • Styremedlem Handel- og Kontor - region Vest 2008-2011
  • Styremedlem Naturvernforbundet Hordaland 2008-2010
  • Klubbleder Handel- og Kontorklubben i Human-Etisk Forbund 2009-2011