Rotevatn, Sveinung

Rotevatn, Sveinung (1987-)

Parti:
Venstre
Representant for
Hordaland 2021-2025
Medlem
Finanskomiteen
Ansiennitet:
4 år, 19 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 15.05.1987 i Bergen, Hordaland
  • Sønn av sivilingeniør Svein Rotevatn (1954-) og fysioterapeut Siv Langøen (1958-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Sogn og Fjordane, 2013 - 2017, V.
  • Representant nr 16 for Hordaland, 2021 - 2025, V.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 01.10.2021-14.10.2021, Ane Breivik møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2013-2017

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Arbeids- og sosialkomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 14.06.2017 - 30.09.2017

    2021-2025

    Medlem, Finanskomiteen, 19.10.2021 - 30.09.2025

Medlemskap i delegasjoner

  • 2013-2017

    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 12.11.2013 - 17.12.2015
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 12.11.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2021-2025

    Nestleder gruppestyret, Venstre, 19.10.2021 - 30.09.2025

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Justis- og beredskapsdepartementet, 17.01.2018 - 12.10.2018
    Statssekretær, Klima- og miljødepartementet, 12.10.2018 - 24.01.2020
    Statsråd, Klima- og miljødepartementet, 24.01.2020 - 14.10.2021

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Nordfjordeid skule 1994-2000
  • Eid ungdomsskule 2000-2003
  • Eid vidaregåande skule 2003-2006
  • Lethbridge Collegiate Institute, Alberta, Canada 2004-2005
  • Universitetet i Bergen, masterprogram i rettsvitenskap fra 2007 (Pågåande)

Yrke

  • Arbeidsgruppeleiar, juridisk fakultet, Universitetet i Bergen 2009-2010

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Hærens vernedyktighetsmedalje 2007

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Eid kommunestyre 2011-2013

Tillitsverv i partier

  • Økonomiansvarleg Bergen Unge Venstre 2007-2008, Nestleiar 2008-2009
  • Sentralstyremedlem Norges Unge Venstre 2008-2009, Første nestleiar 2009-2010, Leiar 2010-2013
  • Valkampsekretær Sogn og Fjordane Venstre 2009, Fylkesstyremedlem 2009-2011
  • Nestleiar Venstre fra 2020

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Noregs Mållag 2012-2014
  • Varamedlem Brukerrådet for representantordninger 2013-2017

Litteratur

  • Rotevant, Sveinung: Liberalisme på norsk, Civita Oslo 2014