Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Nordlund, Willfred

Nordlund, Willfred (1988-)

Parti:
Senterpartiet
Representant for
Nordland 2021-2025
Ansiennitet:
6 år, 304 dager

Gå til bildegalleri

Tilhører

Næringskomiteen

Leder
21.10.2021 - 30.09.2025

Valgkomiteen

Varamedlem
24.10.2023 - 30.09.2025

Senterpartiet

Medlem gruppestyret
29.09.2023 - 30.09.2025

Biografi

Personalia

  • Født 18.04.1988 i Bodø, Nordland
  • Sønn av ordfører Karl-Erling Nordlund (1957-) og bonde Wenche Irene Kristiansen (1961-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Nordland, 2009 - 2013, Sp.
  • Vararepresentant nr 1 for Nordland, 2013 - 2017, Sp.
  • Representant nr 3 for Nordland, 2017 - 2021, Sp.
  • Representant nr 6 for Nordland, 2021 - 2025, Sp.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2017-2021

    Medlem, Kommunal- og forvaltningskomiteen, 12.10.2017 - 30.09.2021
  • 2021-2025

    Medlem, Næringskomiteen, 19.10.2021 - 21.10.2021
    Leder, Næringskomiteen, 21.10.2021 - 30.09.2025
    Varamedlem, Valgkomiteen, 24.10.2023 - 30.09.2025

Medlemskap i delegasjoner

  • 2017-2021

    Medlem, Stortingets delegasjon for arktisk parlamentarisk samarbeid, 26.10.2017 - 30.09.2021
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 05.10.2018 - 30.09.2020
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 13.10.2020 - 30.09.2021
  • 2021-2025

    Medlem, Stortingets delegasjon for arktisk parlamentarisk samarbeid, 28.10.2021 - 05.11.2021
    Nestleder, Stortingets delegasjon for arktisk parlamentarisk samarbeid, 05.11.2021 - 30.09.2025

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2017-2021

    Andre varamedlem gruppestyret, Senterpartiet, 02.10.2017 - 30.09.2021
  • 2021-2025

    Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 29.09.2023 - 30.09.2025

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Jennestad barneskole 1995-2001
  • Sortland ungdomsskole 2001-2004
  • Hadsel vgs, kokkelinja 2004-2006
  • Sortland vgs, allmenn påbygning 2006-2007 (Studiespesialisering 3p)
  • Høyskolen i Harstad, bachelor i Turism and Management 2007-2009 (Ikke fullført)
  • Handelshøyskolen BI, bachelor i markedsføring og økonomi 2009-2012

Yrke

  • Avløser, maskinkjører 2000 (Stillingen er fortsatt aktiv, hatt permisjon i perioder)
  • Lagerarbeider, Coop Mega Sortland 2003-2005
  • Lossearbeider 2006-2009
  • Kokk, Stedet AS 2006-2008
  • Kokk, Håndtverkeren AS 2006
  • Taxisjåfør, Sortland Taxi 2008-2010
  • Kokk, Bare Blåbær AS 2009-2012
  • Vikarlærer, Sortland barneskole 2009
  • Sekretær, Nordland Sp 2012
  • Prosjektleder og økonomileder, Deadline TV og Video AS 2014-2015

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Sortland Kommuneråd 2015-2019 (permisjon i perioden 2015-2017)
  • Medlem Sortland Kommunestyre 2019-2023

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem Fylkesting, Nordland 2007-2011
  • Medlem Fylkesting, Nordland 2015-2017 permisjon som fylkesråd og fritak etter Stortingsvalget 2017
  • Nestleder Fylkesråd, Nordland 2015-2017 Fylkesråd for samferdsel og nestleder i fylkesrådet

Offentlige verv

  • Medlem Ungdommens fylkesting Nordland (UFT) 2003-2005 (tilsvarer nåværende Ungdommens fylkesråd Nordland (UFR))
  • Leder Ungdommens fylkesting Nordland (UFT) 2005-2007 (tilsvarer nåværende Ungdommens fylkesråd Nordland (UFR))
  • Medlem Sortland barne og ungdomsråd 2006-2007
  • Medlem Utdanningskomiteen Nordland fylkesting 2007-2009
  • Medlem Yrkesopplæringsnemda Nordland 2007-2009 (oppnevt av Nordland fylkesting)
  • Medlem Styremedlem stiftelsen Museum Nord 2008-2011 (oppnevt av Nordland fylkesting)
  • Medlem og nestleder Næringskomiteen Nordland fylkesting 2009-2011
  • Varamedlem Nordland fylkestings kontrollutvalg 2011-2013 (oppnevt av Nordland fylkesting som eksternt varamedlem)
  • Medlem Nordland fylkestingskontrollutvalg, Nordland 2013-2015 (oppnevt av Nordland fylkesting som eksternt medlem)

Tillitsverv i partier

  • Styremedlem Sortland Sp 2006-2009
  • Sentralstyremedlem Senterungdommen 2008-2010
  • Organisatorisk nestleder Nordland Senterungdom 2008-2009
  • Politisk nestleder Nordland Senterungdom 2009-2011
  • Generalsekretær Senterungdommen 2012-2014
  • Visepresident Nordiska Centerungdomens Förbund 2014-2015
  • Nestleder Sortland Sp 2014-2018
  • Varamedlem Nordiska Centerungdomens Förbund 2015-2016
  • Studieleder Sortland Sp fra 2018
  • Landsstyremedlem Senterungdommen
  • Fylkesleder Nordland Senterungdom
  • Styremedlem Nordland Senterparti

Tillitsverv i organisasjoner

  • Styremedlem Gullregn 4H 1998-2004
  • Styremedlem Nordland 4H 2005-2007