Hauan, Åshild

Hauan, Åshild (1941-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant
for Nordland 1989-1993
Ansiennitet:
12 år, 15 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 20.04.1941 i Velfjord, Nordland
  • Datter av sagbrukseier Paul Drevland (1914-1978) og hjemmeværende Gunnvor Wester (1919-1979)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 5 for Nordland, 1977 - 1981, A.
  • Representant nr 11 for Nordland, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 7 for Nordland, 1985 - 1989, A.
  • Representant nr 8 for Nordland, 1989 - 1993, A.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1985-89

    President, Odelstinget, 09.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Medlem, Sosialkomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Forbruker- og administrasjonskomiteen, 15.05.1986 - 30.09.1989
    Medlem, Justiskomiteen, 23.10.1985 - 15.05.1986
    Varamedlem, Kontrollkomiteen, 23.10.1985 - 15.05.1986

    1989-93

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.11.1990 - 30.09.1993
    Medlem, Samferdselskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 08.11.1990 - 30.09.1993
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1985-89

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 09.05.1986 - 30.09.1989

    1989-93

    Sekretær gruppestyret, Arbeiderpartiet, 03.11.1990 - 30.09.1993
    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1989 - 03.11.1990

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Fredheim folkehøgskole 1957
  • Handelsskole 1958

Yrke

  • Butikkarbeider ved Rana samvirkelag 1961-1981
  • Fylkesmann i Nordland 1993-2007

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Rana kommunestyre 1975-1979
  • Medlem Rana formannskap 1979-1983

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Nordland 1979-1983

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Rana 1975-1979
  • Medlem Helse- og sosialstyret, Nordland 1978-1983
  • Varamedlem Trafikksikkerhetsrådet 1980-1982
  • Medlem Voksenopplæringsrådet 1980-1982
  • Leder Reinbeitekommisjonen 1998-2001 (leder for den norske delen av Reinbeitekommisjonen mellom Norge og Sverige)

Tillitsverv i partier

  • Formann Nordland Arbeiderpartis kvinneutvalg 1975-1979, 1982-1984
  • Medlem Styret for Nordland Arbeiderparti 1976-1979
  • Nestformann Rana arbeiderparti 1978-1982
  • Nestleder Arbeiderpartiets kvinneutvalg 1985-1989, leder 1989-1993