Håbrekke, Øyvind

Håbrekke, Øyvind (1969-)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant
for Sør-Trøndelag 2009-2013
Ansiennitet:
4 år, 11 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 20.12.1969 i Trondheim, Sør-Trøndelag
  • Sønn av bonde Jarle Johannes Håbrekke (1943-) og postekspeditør Åse Bodil Ranvik (1943-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Sør-Trøndelag, 1997 - 2001, KrF.
  • Vararepresentant nr 3 for Sør-Trøndelag, 2001 - 2005, KrF.
  • Vararepresentant nr 2 for Sør-Trøndelag, 2005 - 2009, KrF.
  • Representant nr 10 for Sør-Trøndelag, 2009 - 2013, KrF.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2009-2013

    Andre nestleder, Familie- og kulturkomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i regjering

  • Politisk rådgiver, Olje- og energidepartementet, 19.10.2001 - 27.01.2004
    Statssekretær, Olje- og energidepartementet, 27.01.2004 - 18.06.2004
    Statssekretær, Miljøverndepartementet, 18.06.2004 - 17.10.2005

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Fagerenget skole 1977-1986
  • Fredheim Folkehøgskole, musikklinje 1986-1987
  • Fosen videregående skole, allmennfag 1987-1990
  • Mellomfag sosiologi, mindre enheter i statsvitenskap og samfunnsvitenskapelige fag 1991-1993
  • Trondheim Økonomiske Høgskole 1993-1995
  • Ledelse og personalarbeid, Høgskolen i Nord-Trøndelag 1995-1996

Yrke

  • Rådgiver, Norges Rederiforbund 1999-2001
  • Prosjektleder, MARUT 2006-2007
  • Ass.dir., Energibedriftenes Landsforening 2007-2009

Verv

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesting, Sør-Trøndelag 1995-1996

Offentlige verv

  • Medlem Kontrollutvalget, Sør-Trøndelag 1995-1996
  • Medlem Nyborgutvalget 1999-2001 ((NOU 2001:6))

Tillitsverv i partier

  • Leder Sør-Trøndelag KrFU 1992-1994
  • Leder KrFU 1996-1999
  • Medlem KrFs strategiutvalg 2002-2003
  • Medlem KrFs sentralstyre 2003-2009

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Kristelig Skolelag ved Fosen videregående skole 1987-1990
  • Medlem Styret for Menneskeverd, Trøndelag 1993-1994
  • Leder Stortingets Burma-nettverk 2010-2013
  • Medlem Brukerrådet for representantordninger 2011-2013
  • Medlem Barne- og ungdomskomiteen i Trøndelag Indremisjonskrets