Lionæs, Aase

Lionæs, Aase (1907-1999)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Oslo 1973-1977
Ansiennitet:
23 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Lionæs, Aase har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 10.04.1907 i Oslo
  • Død 02.01.1999
  • Datter av bokhandler Erling Lionæs (1864-1936) og Anna Christine Wind (1859-1919)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Oslo, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 11 for Oslo, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 12 for Oslo, 1961 - 1965, A.
  • Representant nr 13 for Oslo, 1965 - 1969, A.
  • Representant nr 3 for Oslo, 1969 - 1973, A.
  • Representant nr 3 for Oslo, 1973 - 1977, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 11.01.1954-22.01.1955 for Rakel Seweriin.
  • Møtte fast som representant 22.01.1955-10.01.1958 for Einar Gerhardsen.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1965-69

    Visepresident, Lagtinget, 08.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Visepresident, Lagtinget, 08.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Visepresident, Odelstinget, 09.10.1973 - 30.09.1977

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1954-57

    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1967
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Finanskomiteen, 01.10.1967 - 30.09.1969

    1969-73

    Medlem, Finanskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

Medlemskap i delegasjoner

  • 1954-57

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1954 -
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1954 - 1954
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1954 - 10.01.1958
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1955 -
    Delegat, FNs generalforsamling, 1956 -
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1957 -

    1958-61

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1960 -
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1959 -
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1958 - 30.09.1961
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1958 - 1958
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1958 -

    1961-65

    Delegat, FNs generalforsamling, 1961 -
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1961 - 30.09.1965
    Delegat, FNs generalforsamling, 1962 -
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1963 -
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1964 -

    1965-69

    Delegat, FNs generalforsamling, 1965 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1926
  • Cand.oecon. 1930
  • Studier ved London School of Economics 1935-1936

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Æresdoktor Western College, Oxford, USA 1952

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Oslo bystyre 1934-1937, varamedlem 1937-1940, medlem 1945-1947

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Oslo 1935-1939
  • Medlem Styret for Deichmanske Bibliotek 1935-1939
  • Medlem Statens arbeidsledighetsnemd 1938-1947
  • Rådgiver Den internasjonale arbeidsorganisasjons møte 1939
  • Medlem Styret for Oslo Handelsgymnasium 1945-1947
  • Rådgiver Den internasjonale flyktningeorganisasjons rådsmøter i Lausanne 1947
  • Formann Den norske europahjelps flyktningekomite 1948-1950
  • Medlem Nobelkomiteen 1948-1968, formann 1968-1977
  • Rådgiver Den internasjonale flyktningeorganisasjons rådsmøter i Geneve 1948
  • Formann Forbrukerrådutvalget 1952-1953
  • Varaformann Bransjerådet for konfeksjonsindustrien 1958-1964
  • Formann Komiteen til å utrede spørsmålet om utbyttedeling til de ansatte i bedriftene 1961-1962
  • Medlem Boligfinansieringskomiteen 1962-1967
  • Formann Hovedstyret for Folketrygdfondet 1972-1976
  • Medlem SFI-utvalget 1975-1977

Tillitsverv i partier

  • Medlem AUFs sentralstyre 1930-1934
  • Sekretær Arbeiderpartiets kvinnesekretariat 1936-1945
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis sentralstyre 1936-1953
  • Formann Det norske Arbeiderpartis kvinnesekretariat 1945-1953
  • Formann Oslo arbeidersamfunn 1964-1965

Tillitsverv i organisasjoner

  • Sekretær Arbeidernes Opplysningsforbund 1932-1936
  • Redaktør Tidsskriftet "Arbeiderkvinnen" 1936-1953
  • Rådgiver Den internasjonale arbeidsorganisasjonens (ILOs) møte 1939
  • Leder Redd barna 1948-1951
  • Formann Den norske Helsingforskomiteen

Andre administrative verv

  • Medlem Styret i Sakharovs frihetsfond ( )

Litteratur

  • Lionæs, Aase og Arne Skaug: Tidens sosialøkonomi, Oslo 1935
  • Lionæs, Aase og Arne Skaug: Dør vi ut? Befolkningsspørsmålet og arbeiderbevegelsen, Oslo 1936
  • Lionæs, Aase: Tredveårskrigen for freden: høydepunkter i Nobelkomiteens historie, Oslo 1987