Dørum, Anneliese

Dørum, Anneliese (1939-2000)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Akershus 1997-2001
Ansiennitet:
15 år, 212 dager

Gå til bildegalleri

Dørum, Anneliese har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

  • Født 03.10.1939 i Trondheim, Sør-Trøndelag
  • Død 04.11.2000
  • Datter av forretningsdrivende Ernst Parow (1910-1999) og husmor Agnes Løftamo (1916-1999)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 5 for Akershus, 1977 - 1981, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Akershus, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 9 for Akershus, 1985 - 1989, A.
  • Representant nr 11 for Akershus, 1989 - 1993, A.
  • Representant nr 1 for Akershus, 1993 - 1997, A.
  • Representant nr 1 for Akershus, 1997 - 2001, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 01.10.1981-14.10.1981 for Einar Førde.
  • Fra 04.11.2000, Rikke Lind møter som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 14.10.1981

    1985-89

    Medlem, Finanskomiteen, 23.10.1985 - 04.10.1988
    Varamedlem, Valgkomiteen, 21.05.1986 - 30.09.1989
    Sekretær, Finanskomiteen, 04.10.1988 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Kommunalkomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1997 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 04.11.2000
    Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 21.10.1997 - 04.11.2000

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1989-93

    Varamedlem, Styret for Pensjonsordningen for stortingsrepresentanter, 01.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i delegasjoner

  • 1989-93

    Delegat, FNs generalforsamling, 1991 -

    1993-97

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 25.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 28.10.1997 - 04.11.2000
    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 30.03.2000 - 04.11.2000

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium, engelsklinjen 1959
  • Studieopphold universitetet i Freiburg am Breisgau, Tyskland 1959-1960
  • Gymnastikhøjskolen Viborg, Danmark 1960-1961
  • Tysk mellomfag, Lærerhøyskolen Trondheim 1963
  • Engelsk mellomfag, Lærerhøyskolen Trondheim 1966
  • Cand.mag. 1972
  • Pedagogikk grunnfag, Lærerhøyskolen Trondheim 1972
  • Adjunkt (pedagogisk eksamen), Lærerhøyskolen Trondheim 1973

Yrke

  • Lærer Nordby Ungdomsskole, Jessheim 1967-1980
  • Tillagt sosiallærerfunksjonen Nordby Ungdomsskole, Jessheim 1974-1979
  • Tillagt rådgiverfunksjonen Nordby Ungdomsskole, Jessheim 1979-1980
  • Politisk sekretær Akershus Arbeiderparti 1980-1985

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Ullensaker herredsstyre 1971-1975, 1975-1979

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Akershus 1975-1979, 1979-1983, 1983-1985

Offentlige verv

  • Medlem Fylkesskolestyret, Akershus 1975-1980
  • Varamedlem Styret i Norsk Medisinaldepot 1980-1983
  • Nestformann Næringsutvalget, Akershus 1981-1985
  • Medlem Barn- og trafikkutvalget 1981-1982
  • Varamedlem Regionalt styre for INKO-tjenesten i Oslo og Akershus 1985-1987, medlem 1988
  • Nestleder Det rådgivende utvalg for trykt skrift 1986-1990
  • Medlem Styret for Stiftelsen Høgskolesenteret på Kjeller 1993-1995

Tillitsverv i partier

  • Leder Ullensaker Ap 1975-1980
  • Medlem Arbeiderpartiets kvinnesekretariat 1975-1981, nestleder 1981-1985
  • Leder Akershus Ap's kvinneutvalg 1978-1980
  • Nestleder Ap's fylkestingsgruppe 1979-1984, leder 1984-1985
  • Politisk sekretær Ap's gruppe i Akershus fylkesting 1980-1985
  • Delegat Sosialistinternasjonale og andre internasjonale konferanser 1981-1985 (for Arbeiderpartiets kvinnesekretariat)
  • Leder Jessheim Arbeidersamfunn 1986-1987
  • Medlem Styret for Sosialdemokrater mot EF (SME) 1993-1994
  • Leder Kvinnesekretariatets programkomité som har utarbeidet handlingsprogrammet "Nærmiljøet vårt"

Litteratur

  • Dørum, Anneliese: "Er politikken nådeløs?" I: Festskrift til Astrid Nøklebye Heiberg, Oslo 1996