Dahl, André Oktay

Dahl, André Oktay (1975-)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant
for Akershus 2009-2013
Ansiennitet:
11 år, 347 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 07.07.1975 i Lørenskog, Akershus
  • Sønn av regnskapsfører Harald Bredde (1942-) og revisor/regnskapsfører Ingrid Dahl (1953-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 5 for Akershus, 1997 - 2001, H.
  • Vararepresentant nr 1 for Akershus, 2001 - 2005, H.
  • Representant nr 15 for Akershus, 2005 - 2009, H.
  • Representant nr 15 for Akershus, 2009 - 2013, H.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 19.10.2001-30.09.2005 for Jan Petersen.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2001-2005

    Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Medlem, Justiskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Andre nestleder, Justiskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013
    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 2009-2013

    Medlem, Den særskilte komité til å behandle redegjørelse fra justisministeren og forsvarsministeren i Stortingets møte 10. november 2011 om angrepene 22. juli, 17.11.2011 - 08.03.2012

Medlemskap i delegasjoner

  • 2001-2005

    Varamedlem, Europautvalget, 06.11.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2007 -

    2009-2013

    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 22.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2005-2009

    Vara innpisker, Høyre, 05.10.2007 - 30.09.2009

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Rud barneskole 1982-1989
  • Sandbekken ungdomsskole 1989-1991
  • Rælingen videregående skole, allmennfag 1994
  • Avtjent verneplikt ved HMKG drillkontingenten/musikktroppen/soloklarinettist 1995
  • Cand.jur., UiO 2002
  • Forsvarets høgskole, sjefskurs 2011

Yrke

  • Klarinettinstruktør for div. skolekorps 1992-1994
  • Deltidsarbeidende ved Vinmonopolet/Arcus 1993-1998
  • Miljøarbeider PU-klienter ved Ryen Bofellesskap 1999-2002
  • Deltidsansatt hos gullsmed Thune 1999-2000

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Dixi-prisen 2008 (for arbeidet knyttet til overgrep mot menn)
  • Æreshomo-pris 2009 (Skeive dager)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Rælingen kommunestyre 1995-1999, varamedlem 1999-2003

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Akershus 1999-2003, 2003-2006

Offentlige verv

  • Medlem Helse- og sosialutvalget, Rælingen 1995-1999
  • Meddommer Herredsretten, Nedre Romerike 1996-2001
  • Medlem Yrkesopplæringsnemnda, Akershus 1999-2003
  • Medlem Styret for Stiftelsen Høgskolesenteret på Kjeller 1999-2003
  • Medlem Regionrepresentantskapet for Sparebanken NOR, Oslo/Akershus 1999-2003
  • Medlem Utdanningsutvalget, Akershus 1999-2003
  • Medlem Generalforsamlingen for Stiftelsen Gjensidige NOR Sparebank 2002-2006
  • Leder Kontrollutvalget, Akershus 2003-2006
  • Medlem Mannspanelet 2007-2008

Tillitsverv i partier

  • Formann Rælingen Unge Høyre 1992-1993
  • 1. viseformann Akershus Unge Høyre 1995-1997, formann 1997-1998
  • Medlem Arbeidsutvalget Akershus H 1997-1998
  • Medlem Fylkesstyret Akershus H 1997-2003
  • Medlem Styret for Akershus H 1999-2003
  • Medlem Styret for Skedsmo H 2002-2004
  • Leder Akershus Høyre fra 2008

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Skeiv Verden fra 2011
  • Medlem Styret i Reform fra 2012

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Fellesskap mot seksuelle overgrep 2008-2011
  • Medlem Styret for Norsk krisesenterforbund 2008-2012