Enger, Anne

Enger, Anne (1949-)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Akershus 1997-2001
Ansiennitet:
16 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 09.12.1949 i Trøgstad, Østfold
  • Datter av bonde Knut Enger (1924-) og kirketjener/bonde Aslaug Olberg (1926-2007)

Stortingsperioder

  • Representant nr 7 for Akershus, 1985 - 1989, Sp.
  • Representant nr 14 for Akershus, 1989 - 1993, Sp.
  • Representant nr 5 for Akershus, 1993 - 1997, Sp.
  • Representant nr 14 for Akershus, 1997 - 2001, Sp.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 17.10.1997-08.10.1999, Tron Erik Hovind møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1985-89

    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.10.1986
    Medlem, Sosialkomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Sekretær, Utenrikskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Sekretær, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Forsvarskomiteen, 15.11.1999 - 16.11.1999
    Nestleder, Forsvarskomiteen, 16.11.1999 - 22.03.2000
    Medlem, Familie-, kultur- og administrasjonskomiteen, 22.03.2000 - 30.09.2001

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1985 - 30.09.1989
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 08.11.1985 - 30.09.1989
    Delegat, FNs generalforsamling, 1988 -

    1989-93

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 07.11.1989 - 29.10.1991
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 29.10.1991 - 30.09.1993
    Varamedlem, KSSE (parlamentarikerdelegasjonen til konferansen for sikkerhet og samarbeid i Europa), 18.03.1993 - 30.09.1993
    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 03.05.1993 - 30.09.1993

    1993-97

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 25.10.1993 - 30.09.1997
    Andre nestleder, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1993 - 30.09.1997
    Sekretær, Europautvalget, 06.05.1994 - 30.09.1997

    1997-2001

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 08.10.1999 - 30.09.2001

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1985-89

    Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Leder gruppestyret, Senterpartiet, 16.10.1989 - 01.04.1991
    Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.04.1991 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Kulturdepartementet, 17.10.1997 - 08.10.1999
    Fungerende statsminister, , 31.08.1998 - 24.09.1998
    Fungerende statsråd, Olje- og energidepartementet, 26.03.1999 - 26.08.1999

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1968
  • Sykepleiereksamen, Det norske diakonhjem 1972
  • Sosionomeksamen, Det norske diakonhjem 1975
  • Diakonkompentanse, Det norske diakonhjem 1975

Yrke

  • Husassistent KFUK-hjemmet, Oslo 1968-1969
  • Sykepleierlærer Diakonhjemmet 1975-1978
  • Sekretariatsleder Folkeaksjonen mot fri abort 1978-1979
  • Generalsekretær i Redningsselskapet 2001-2003
  • Fylkesmann i Østfold fra 2004

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Trollkjerringprisen, Tynset 1999

Verv

Offentlige verv

  • Varamedlem Trygdefinansieringsutvalget 1982-1984
  • Varamedlem Kringkastingsrådet 1982-1986
  • Medlem Utvalget til å utrede Stortingets kontrollfunksjon 2000-2001
  • Leder Styret for Opplysningsvesenets fond 2001-2006
  • Medlem Styret for Den Norske Opera 2001-2005
  • Leder Styringsgruppe for Kompetanse for bedre eiendomsforvaltning (KOBE) fra 2005
  • Medlem Styret for Nationaltheatret 2005-2009, leder fra 2009
  • Leder Likelønnskommisjonen 2006-2008
  • Leder Styret for Norsk institutt for vannforskning (NIVA) fra 2008
  • Leder Kulturutredningen 2011-2013
  • Leder juryen for Statens byggeskikkpris fra 2013
  • Leder Ressursgruppe om spilleavhengighet

Tillitsverv i partier

  • Gruppesekretær Sp's stortingsgruppe 1979-1985, leder 1989-1991
  • Leder Oslo Sp 1980-1983
  • Medlem Sp's prinsipprogramkomité 1982-1983
  • Nestleder Sp 1983-1991, leder 1991-1999
  • Leder Sp's organisasjonsutvalg 1984-1985
  • Leder Sp's programarbeid 1989-1993

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Norsk kulturarv A/S 1999-2001
  • Medlem Styret for Kavlifondet 2001-2005
  • Leder Arbeidsutvalget i Oljeindustriens landsforenings Miljøforum 2004-2005

Litteratur

  • Geelmuyden, Niels Chr.: Trykket stemning: 26 portetter, Cappelen Oslo 1991
  • Jønsson, Bjørg: Bak masken: seks politiker-portretter, Gyldendal Oslo 1993
  • Lahnstein, Anne Enger: EF og Grunnloven, Senterpartiets hovedorganisajon Oslo 1993
  • Enger, Trond A.: Anne, Gyldendal Oslo 1994
  • Lahnstein, Anne Enger: Grønn dame, rød klut , Aschehoug Oslo 2001
  • Enger, Anne og Kristina Jullum: Den lille forskjellen: om likestilling og likelønn i Norge, Aschehoug Oslo 2009