Sortevik, Arne

Sortevik, Arne (1947-)

Parti:
Fremskrittspartiet
Sist innvalgt som representant
for Hordaland 2009-2013
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 12.03.1947 i Bergen
  • Sønn av spedisjonssjef Odd Sortevik (1910-2012) og husmor Aud Paulsen (1918-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Hordaland, 1989 - 1993, FrP.
  • Representant nr 3 for Hordaland, 2001 - 2005, FrP.
  • Representant nr 2 for Hordaland, 2005 - 2009, FrP.
  • Representant nr 2 for Hordaland, 2009 - 2013, FrP.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2001-2005

    Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Medlem, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i delegasjoner

  • 2009-2013

    Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Den vesteuropeiske unions (VEUs) parlamentariske forsamling, 10.11.2009 - 30.06.2011

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2001-2005

    Varamedlem gruppestyret, Fremskrittspartiet, 01.10.2001 - 30.09.2005

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Bergen Handelsgymnas 1963-1966
  • Befalsskole 1966-1967
  • Siviløkonom ved NHH i Bergen 1967-1970

Yrke

  • Div. praksis fra ulike bransjer (økonomi/adm./markedsføring) i privat sektor 1970-1995

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bergen bystyre 1987-1991
  • Medlem Bergen formannskap 1991-1995
  • Medlem Bergen kommuneråd 1995-1999, 1999-2001

Offentlige verv

  • Leder Styret for Bergen kommune boligselskap (BBB) 1995-1999
  • Leder Styret for Bergen Bygg og Eiendom (BBE) 1999-2001

Tillitsverv i partier

  • Formann Bergen FrP 1994-1995
  • Formann Hordaland FrP 1997-2000, politisk nestleder fra 2001