Fossen, Aksel

Fossen, Aksel (1919-2009)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Hordaland 1981-1985
Ansiennitet:
16 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Fossen, Aksel har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 29.11.1919 i Strand, Rogaland
  • Død 31.08.2009
  • Sønn av anleggsarbeider Karl Fossen (1872-1950) og husmor Adina Stensland (1886-1973)

Stortingsperioder

  • Representant nr 7 for Hordaland, 1969 - 1973, A.
  • Representant nr 15 for Hordaland, 1973 - 1977, A.
  • Representant nr 12 for Hordaland, 1977 - 1981, A.
  • Representant nr 12 for Hordaland, 1981 - 1985, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Medlem, Administrasjonskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Industrikomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Industrikomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 06.05.1981 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem, Energi- og industrikomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1971 -

    1977-81

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1977 - 1977

    1981-85

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1981 - 1981
    Delegat, FNs generalforsamling, 1984 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • LO-skolen 1951
  • 3 måneders faglig kurs ved Harvard University, Cambridge, Mass. 1952 (med stipend fra LO)
  • Deltaker i et utvekslingsprogram for fagarbeidere i Chicago 1952-1953

Yrke

  • Anleggsarbeider 1935-1940
  • Platearbeider ved Det norske Zinkkompani A/S, Odda 1947-1969

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Skytter og matros i handelsflåten 1940-1946

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Deltakermedaljen
  • The Atlantic Star
  • The 1939-1945 Star
  • The Pacific Star
  • The Defence Medal
  • Krigsmedaljen 1946
  • Haakon VII's frihetsmedalje 1988

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Odda formannskap 1959-1962, 1969-1971
  • Varaordfører Odda kommunestyre 1962-1963, 1963-1967, 1967-1969

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Hordaland 1963-1967

Offentlige verv

  • Formann Havnestyret, Odda 1962-1969
  • Formann Styret for elektrisitetsverket, Odda 1964-1969
  • Medlem Samferdselsnemnda, Hordaland 1964-1971
  • Nestformann Styret for Norske industrikommuners sammenslutning 1970-1979
  • Medlem Styret for A/S Haukeliveien 1972-1978
  • Medlem Styret i Den norske stats oljeselskap a.s 1972-1978
  • Nestformann Styret for Utviklingsselskapet for Næringsliv på Vestlandet 1973-1983

Tillitsverv i partier

  • Æresmedlem Det Norske Arbeiderparti fra 1996

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Interimstyret som opprettet Odda AOF-forening 1951
  • Formann Odda AOF-forening 1951-1960
  • Medlem Styret i Odda kjemiske arbeiderforening, avdeling 61 1961-1968

Andre administrative verv

  • Formann Samarbeidsutvalget ved Det Norske Zinkkompani A/S 1956, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968
  • Medlem Styret for Sverre Munck A/S 1978-1983