Hagen, Aksel

Hagen, Aksel (1953-)

Parti:
Sosialistisk Venstreparti
Sist innvalgt som representant for
Oppland 2009-2013
Ansiennitet:
4 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 04.10.1953 i Stange, Hedmark
  • Sønn av gårdbruker Magnus A. Hagen (1918-) og husmor Randi Hagen (1927-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 7 for Oppland, 2009 - 2013, SV.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2009-2013

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 05.11.2009
    Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 20.10.2009 - 23.03.2012
    Medlem, Kommunal- og forvaltningskomiteen, 27.03.2012 - 29.03.2012
    Leder, Kommunal- og forvaltningskomiteen, 29.03.2012 - 30.09.2013

Medlemskap i delegasjoner

  • 2009-2013

    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 22.10.2009 - 29.03.2012
    Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Den interparlamentariske union (IPU), 24.02.2011 - 30.09.2013

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2009-2013

    Innpisker, Sosialistisk Venstreparti, 04.11.2009 - 30.09.2013
    Varamedlem gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 26.03.2012 - 30.09.2013

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Gymnas, Hamar 1969-1972
  • Jønsberg landbruksskole 1972-1973
  • Naturforvaltningskandidat/arealplanlegger, NLH 1974-1979
  • Dr.grad i samfunnsplanlegging, UMB 1990-2006

Yrke

  • Fylkessekretær Hedmark Sp 1979-1980
  • Generalplanlegger, Øystre Slidre 1980-1985
  • Naturvern- og friluftskonsulent, Fylkesmannen i Oppland 1985-1986
  • 1. amanuensis, Høgskolen i Oppland 1985-2003 (permisjon fra 2003)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Lillehammer kommunestyre 1991-1995, 1995-1999, 1999-2003

Fylkespolitisk aktivitet

  • Fylkesvaraordfører fylkesting, Oppland 2003-2007, medlem 2007-2009

Offentlige verv

  • Leder Planutvalget, Lillehammer 1995-1999
  • Leder Kommunalkomiteen, Oppland 2007-2009

Tillitsverv i partier

  • Nestleder Oppland SV 1998-2000, leder 2000-2004
  • Medlem Landsstyret i SV 2000-2004
  • Medlem Styret i Lillehammer SV (80 og 90-tallet)

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Styret i NTL ved Høgskolen i Lillehammer (90-tallet)
  • Medlem Styret i Oppland Naturvern (80-tallet)

Andre administrative verv

  • Nestleder Styret for Norsk Kulturarv 2004-2009
  • Medlem Styret for Lillehammer miljø (90-tallet)

Litteratur

  • Hagen, Aksel: Div. tidsskriftartikler
  • Aarsæther, Nils (red.) og Aksel Hagen (red.): Planlegging.no, Kommuneforlaget Oslo 2001
  • Hagen, Aksel: Praksis søker forståelse, UMB Ås 2006