Lyngstad, Arne

Lyngstad, Arne (1962-)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Nord-Trøndelag 2001-2005
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 10.05.1962 i Verdal, Nord-Trøndelag
  • Sønn av rektor Arnolf Lyngstad (1925-2016) og lærer Svanhild (1928-2004)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Nord-Trøndelag, 1997 - 2001, KrF.
  • Representant nr 6 for Nord-Trøndelag, 2001 - 2005, KrF.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1997-2001

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001
    Nestleder, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i delegasjoner

  • 1997-2001

    Varamedlem, Europautvalget, 04.11.1997 - 30.09.2001
    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2000 -

    2001-2005

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 26.10.2001 - 30.09.2002
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 17.10.2002 - 31.12.2002
    Leder, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 01.01.2003 - 31.12.2003
    Nestleder, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 01.01.2004 - 30.09.2005

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2001-2005

    Varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.2001 - 30.09.2005

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Grunnskole i Verdal 1969-1978
  • Verdal videregående skole (allmennfag) 1978-1981
  • Cand.mag./adjunkt (allmennlærer, mellomfag historie), Levanger lærerskole 1988
  • Cand.philol. (hovedfag historie), NTNU 1992

Yrke

  • Direktør Lukas Stiftelsen, Malvik fra 2007

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Tildelt Arkivprisen av Arbeiderbevegelsens Arkiv og Bibliotek (for beste hovedoppgave om arbeiderbevegelsens historie studieåret 1991/-92)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Verdal kommunestyre 1983-1987
  • Varamedlem Trondheim bystyre 1991-1995

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesting, Nord-Trøndelag 1987-1991

Offentlige verv

  • Medlem Postrådet 1985-1989
  • Medlem Bakklandet menighetsråd 1990-1993
  • Formann Styret for Bakklandet Alders- og sykehjem 1992
  • Medlem Styret for Trondheim Bydrift 1992-1995

Tillitsverv i partier

  • En rekke lokale tillitsverv KrFU 1978-1990, skolepolitisk leder 1982-1983
  • Ungdomssekretær Nord-Trøndelag KrF 1981-1982
  • Medlem Sentralstyret i KrFU 1982-1983
  • Leder Nord-Trøndelag KrFU 1983-1986
  • Medlem KrFUs landsstyre 1983-1986
  • Leder KrFs Europa-utvalg 1990-1991
  • Utredningsengasjement KrF 1990-1991, politisk rådgiver 1993
  • Medlem KrFs landsstyre 1990-1992
  • Leder Sør-Trøndelag KrF 1990-1992
  • Politisk rådgiver KrFs stortingsgruppe 1992, 1994-1997, seniorrådgiver 2006-2007
  • Leder KrFs EF-utvalg 1992
  • Leder KrFs familiepolitiske utvalg 1996-1997

Tillitsverv i organisasjoner

  • Tillitsverv DNT/DNTU og avholdsbevegelsens samarbeidsorganer på lokalt og regionalt plan 1976-1983
  • Medlem Landsstyret for Det Norske Totalavholdsselskaps Ungdomsforbund (nå Juvente) 1981-1983
  • Organisasjonssekretær Det Norske Totalavholdsselskaps Ungdomsforbund (nå Juvente) 1982-1983, forbundsleder 1985-1987
  • Landsstyremedlem og studieleder Den Norske Totalavholdsselskap 1983-1985
  • Medlem Styret i Rusfri fra 2006 (Kristenfolkets Edruskapsråd)

Andre administrative verv

  • Medlem Rådet for Europaprogrammet 1995-2000
  • Medlem Styret for Atlantic Association of Young Political Leaders (AAYPL), avdeling Norge 1997-2005
  • Medlem Styret for Solbo eiendomsselskap, Stjørdal fra 2006
  • Leder Styret for Lukas videregående skole AS, Malvik fra 2006

Litteratur

  • Politisk håndbok for KrF 1993, 1995, 1997 og 2007
  • Lyngstad, Arne: Europa-debatt i den Sosialistiske Internasjonale 1955-63, NTNU Trondhiem 1992
  • Lyngstad, Arne: EØS, EF-unionen og Norge, KrFs studieforbund Oslo 1993
  • Lyngstad, Arne: Europa og den Sosialistiske Internasjonale, Arbeiderhistorie 1994, Arbeiderbevegelsens Arkiv og Bibliotek Oslo 1994
  • Lyngstad, Arne: Mer enn kjernefamilien, KrFs studieforbund Oslo 2000