Jakobsen, Alf E.

Jakobsen, Alf E. (1952-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for
Finnmark 2005-2009
Ansiennitet:
4 år, 336 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 11.01.1952 i Lenvik, Troms
  • Sønn av fisker og industriarbeider Einar Jakobsen (1922-) og husøkonom Anna Katrine Børretsen (1928-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Finnmark, 1989 - 1993, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Finnmark, 2001 - 2005, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Finnmark, 2005 - 2009, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 03.11.1990-04.09.1992 for Oddrunn Pettersen.
  • Møtte fast som representant 01.10.2001-19.10.2001 for Karl Eirik Schjøtt-Pedersen.
  • Møtte fast som representant 01.12.2006-30.09.2009 for Karl Eirik Schjøtt-Pedersen.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1989-93

    Medlem, Sosialkomiteen, 08.11.1990 - 04.09.1992

    2005-2009

    Medlem, Finanskomiteen, 05.12.2006 - 30.09.2009

Medlemskap i regjering

  • Personlig sekretær, Sosialdepartementet, 1987 - 1987
    Statssekretær, Sosialdepartementet, 17.10.1988 - 16.10.1989

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Realskole
  • Handelsskole
  • Deleksamen gymnas som privatist
  • Etatsopplæring alkoholistomsorgen
  • Organisasjonsteori, Finnmark Distriktshøyskole
  • Studium administrasjon og ledelse ved Høyskolesenteret i Nordland (1/2 år)
  • Kommunalt lederopplæringsprogram 1993-1994
  • Delstudie i forvaltningsrett, Høgskolen i Finnmark 1998
  • Delstudie i helseøkonomi, Høgskolen i Finnmark 1999

Yrke

  • Klubbleder/ungdomsleder i Hammerfest kommune 1972-1975
  • Styrer Hammerfest Vernehjem (alkoholistinstitusjon) 1976-1980
  • Avdelingsleder helseadministrasjonen/legedistrikt Hammerfest kommune 1981-1986
  • Helsesjef Hammerfest 1986-1987, 1988-1990
  • Etatsjef for Helse og Sosial i Hammerfest kommune 1990-1996
  • Kontorsjef ved Høgskolen i Finnmark, avdeling for helsefag 1996-1999

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Hammerfest kommunestyre 1975-1979, ordfører 1999-2003, 2003-2006, 2009-2011
  • Varamedlem Hammerfest formannskap 1979-1983, medlem 1983-1987

Offentlige verv

  • Medlem Edruskapsnemnda, Hammerfest 1976-1979
  • Medlem Kulturutvalget, Hammerfest 1976-1979
  • Leder Rusgiftutvalget 1980-1983
  • Leder Hovedutvalget for helsevern og sosial omsorg 1980-1983
  • Medlem diverse tilsynsutvalg for kommunale institusjoner 1980-1983
  • Medlem Plan- og byggekomiteen for Rypefjord sykehjem 1984-1987
  • Medlem Menighetsrådet 1984-1987
  • Leder Hammerfest Ungdomshjem 1984-1987
  • Medlem Styret for Hammerfest Familie- og daghjem (fylkeskommunal HVPU-institusjon) 1984-1987
  • Medlem Regionplanrådet 1984-1987
  • Leder Styret for Statens institutt for alkohol- og narkotikaforskning 1994-1999
  • Leder Styret for Statens institutt for rusmiddelforskning (SIRUS) 1999-2003
  • Leder Regionrådet, Hammerfest 1999-2003
  • Medlem Styret for Helse Nord RHF fra 2010

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Finnmark Arbeiderparti 1993-1994
  • Medlem Styret for Hammerfest Arbeiderparti (i flere perioder)
  • Leder Valgkamputvalg og studieleder Hammerfest Arbeiderparti

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Finnmark idrettskrets 1993-1996
  • Medlem Sentralstyret for Idrettens Studieforbund 1997-1998
  • Medlem Styret for Norges Idrettsforbund/Norges olympiske komité fra 1999
  • Leder Idrettens kontaktutvalg (i 1 år)
  • Leder Tillitsvalgtordningen og medlem av faglig politisk utvalg
  • Medlem Styret for Hammerfest Samvirkelag (i flere perioder)
  • Medlem Forhandlingsutvalget i Hammerfest Samvirkelag (i flere perioder)
  • Verv Hammerfest Idrettsforening (i 18 år, leder i flere perioder)
  • Medlem Styret for Hammerfest Faglige Samorganisasjon (kasserer i en periode)
  • Medlem NKFs forsikringsutvalg
  • Diverse verv Norsk kommuneforbunds lokalavdeling i Hammerfest
  • Medlem Styret for Bardufoss Kurs- og treningssenter (eiet av NIF)

Andre administrative verv

  • Leder Styret for Finnmark Dagblad 1995-1997
  • Leder Representantskapet for Hammerfest Elektrisitetsverk 1999-2003
  • Leder Styret for Ishavsolje A/S 2000-2002
  • Medlem Styret for Sørøysund Eiendomsselskap A/S 2000-2004
  • Leder Styret for Hammerfest Industrifiske A/S 2000-2000, nestleder 2000-2007
  • Medlem Styret for Polarbase A/S