Kjøs, Alv

Kjøs, Alv (1894-1990)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Hedmark 1961-1965
Ansiennitet:
28 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Kjøs, Alv har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 04.06.1894 i Løiten, Hedmark
  • Død 14.04.1990
  • Sønn av gårdbruker og bankkasserer Andreas Kjøs (1855-1946) og Dina Krogstie (1858-1920)

Stortingsperioder

  • Representant nr 7 for Hedmark, 1937 - 1945, H.
  • Representant nr 7 for Hedmark, 1945 - 1949, H.
  • Representant nr 6 for Hedmark, 1950 - 1953, H.
  • Representant nr 6 for Hedmark, 1954 - 1957, H.
  • Representant nr 6 for Hedmark, 1958 - 1961, H.
  • Representant nr 6 for Hedmark, 1961 - 1965, H.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1954-57

    Midlertidig president, Odelstinget, 13.10.1954 - 02.12.1954
    Midlertidig president, Odelstinget, 13.01.1955 - 30.04.1955

    1958-61

    President, Odelstinget, 18.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Visepresident, Stortinget, 06.10.1961 - 30.09.1965

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Nestformann, Landbrukskomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.01.1950 - 10.01.1954
    Formann, Militærkomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Formann, Militærkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Valgkomiteen, 08.03.1955 - 30.04.1955

    1958-61

    Nestformann, Valgkomiteen, 18.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Valgkomiteen, 06.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 30.09.1965

Medlemskap i delegasjoner

  • 1954-57

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1955 -
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1955 -
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1957 -

    1958-61

    Delegat, FNs generalforsamling, 1958 -
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1960 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1950-53

    Medlem gruppestyret, Høyre, 11.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Nestformann gruppestyret, Høyre, 11.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Formann gruppestyret, Høyre, 11.01.1958 - 01.10.1958
    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1961 - 30.09.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Militære kurs
  • Student 1914
  • Krigsskole 1917
  • Landbruksskole 1925

Yrke

  • Offiser 1917
  • Gårdbruker på Finstad i Løten 1926-1956
  • Kaptein og kompanisjef 1934
  • Major 1940
  • Oberst 1946
  • Sjef for Øst-Oppland Infanteriregiment nr. 5 1946-1954

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Deltok i krigen i Sør- og Nord-Norge

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Deltagermedaljen 1948
  • Krigsmedaljen 1952
  • Ridder av 1. klasse St. Olavs Orden 1953
  • Kommandør med stjerne 1964

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Løten kommunestyre 1931-1934, 1940-1945
  • Medlem Løten formannskap 1934-1937, 1937-1940

Offentlige verv

  • Medlem Skolekomiteen, Løten 1932-1935
  • Nestformann Komiteen om skadebot ved krigførsel av 1940 fra 1940
  • Formann Komiteen til reising av en bauta til minne om de fra Løten som falt i kampene i 1940 1941
  • Varamedlem Rådet for Norges Statsbaner - Jernbanerådet 1945-1949
  • Medlem Styret for Norges Statsbaner 1948-1965
  • Medlem Brennerikommisjonen 1951-1953
  • Medlem Styret for Statens atomenergiråd 1955-1966
  • Medlem Rådet for informasjonstjeneste i krig 1956-1962

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret i Løiten Høyre 1927-1930, 1934-1937
  • Fylkessekretær Hedmark Høyre 1929-1936, formann 1937-1946, æresmedlem 1963
  • Formann Løiten Høyre 1930-1934, æresmedlem 1966
  • Medlem Høyres programkomite 1945-1947
  • Medlem Høyres arbeidsutvalg 1946-1949
  • Medlem Høyres sentralstyre 1946-1962
  • Medlem Høyres landsstyre 1946-1972
  • Viseformann Høyre 1950-1953, formann 1954-1962
  • Æresmedlem Unge Høyres Landsforbund 1960

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann og medlem Styret i Løiten ungdomsforening 1922-1924, 1926
  • Formann Løiten landmandsforening 1933-1937
  • Formann Sør-Hedmark krets av Norges Bondelag 1936-1937
  • Medlem Styret i Brenneriernes forening 1947-1958, formann 1958-1967
  • Medlem Representantskapet i Landbrukets Sentralforbund 1958-1967
  • Medlem Rådet for Bygg Ditt Land 1960-1976

Andre administrative verv

  • Varamedlem Forstanderskapet ved Løiten Sparebank 1937-1938, medlem 1939-1942, nestformann 1942, medlem 1942-1948
  • Medlem Styret for Hamar Stiftstidende 1938-1948, formann 1948-1950, medlem 1950-1961
  • Medlem Styret for Løiten meieri 1939-1946
  • Formann Styret for Løiten brænderi og Konservesfabrikk 1940-1966
  • Medlem Representantskapet for Sparetrygden forsikringsselskap 1952-1965
  • Medlem Kontrollkomiteen i Sparetrygden forsikringsselskap 1956-1964, formann 1964-1965