Nilsen, Alfred Sigurd

Nilsen, Alfred Sigurd (1891-1977)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant
for Nordland 1954-1957
Ansiennitet:
16 år, 327 dager

Gå til bildegalleri

Nilsen, Alfred Sigurd har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 04.09.1891 i Trondenes, Troms
  • Død 02.08.1977
  • Sønn av fisker og gårdbruker Nikolai Nilsen (1862-1947) og Josefine Aleksandersen (1868-1948)

Stortingsperioder

  • Representant nr 2 for Kjøpstedene i Nordland, Troms og Finnmark (Bodø, Hammerfest, Narvik, Tromsø, Vadsø, Vardø), 1937 - 1945, A.
  • Representant nr 1 for Kjøpstedene i Nordland, Troms og Finnmark (Bodø, Hammerfest, Narvik, Tromsø, Vadsø, Vardø), 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 3 for Nordland, 1954 - 1957, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1950-53

    Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 15.01.1952 - 10.01.1954
    Medlem, Militærkomiteen, 23.01.1950 - 15.01.1952

    1954-57

    Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

Medlemskap i delegasjoner

  • 1954-57

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1957 -

Utdanning og yrkeserfaring

Yrke

  • Fisker og fiskeriarbeider 1905-1909
  • Anleggsarbeider ved Troms fylkesveivesen 1909-1912
  • Anleggsarbeider ved svenske innlandsbaner i Jämtland og Ångermannland 1912-1913
  • Anleggsarbeider ved Auraanlegget i Sundalen 1914
  • Anleggsarbeider ved forskjellige anlegg i Nord-Norge 1915-1917
  • Anleggsarbeider i Harstad 1917-1920
  • Overtok farsgården 1920
  • Ansatt på svensk malmbolag i Narvik fra 1922 (til han gikk av med pensjon)

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kongens fortjenstmedalje i gull 1964

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Narvik bystyre 1925-1928, ordfører 1945-1947, 1947-1951
  • Medlem Narvik formannskap 1928-1931, 1931-1934, 1937-1940, 1951-1955, 1955-1959, 1959-1960

Offentlige verv

  • Formann Havnestyret, Narvik 1945-1963
  • Medlem Jamstillingskomiteen 1946-1951
  • Medlem Husbankens avdelingsstyre i Bodø 1946-1958
  • Formann Tilsynskomiteen for Ofotbanen
  • Medlem Nordland Jernbanekomite
  • Medlem A/S Vinmonopolets stedlige styre, Narvik (før krigen)
  • Medlem Bygningsrådet, Narvik

Tillitsverv i partier

  • Formann Narvik Arbeiderparti 1958

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Hovedstyret i Norsk Transportarbeiderforbund 1929-1949
  • Medlem Styret i Norsk havneforbund
  • Medlem Representantskapet i LO

Andre administrative verv

  • Medlem Direksjonen i Ofoten D/S 1946-1950