Thommesen, Alfred

Thommesen, Alfred (1914-1988)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Aust-Agder 1969-1973
Ansiennitet:
15 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Thommesen, Alfred har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 02.06.1914 i Flosta, Aust-Agder
  • Død 31.12.1988
  • Sønn av skipsfører Thomas Alfred Thommesen (1868-1951) og Ingeborg Mykland (1875-1950)

Stortingsperioder

  • Representant nr 3 for Aust-Agder, 1958 - 1961, H.
  • Representant nr 4 for Aust-Agder, 1961 - 1965, H.
  • Representant nr 3 for Aust-Agder, 1965 - 1969, H.
  • Representant nr 3 for Aust-Agder, 1969 - 1973, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1958-61

    Medlem, Kommunalkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1961 - 30.09.1965
    Nestformann, Kommunalkomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1967
    Medlem, Finanskomiteen, 01.10.1967 - 30.09.1969

    1969-73

    Medlem, Administrasjonskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

Medlemskap i delegasjoner

  • 1961-65

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1964 -

    1965-69

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1968 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1965-69

    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1965 - 01.10.1967

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Styrmannseksamen 1934
  • Skipsførereksamen 1935
  • Dispasjøreksamen 1943
  • Realskoleeksamen 1944
  • Student 1945

Yrke

  • Sjømann 1929-1939
  • Skipsoffiser 1935-1939
  • Reder fra 1939

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Svensk visekonsul i Arendal 1954-1965
  • Svensk konsul i Arendal 1965-1981

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Ridder av 1. klasse av Svensk Vasa orden 1969

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Flosta kommunestyre 1945-1947, varaordfører 1951-1955, 1955-1958

Offentlige verv

  • Medlem Forsorgstyret, Flosta 1939-1941
  • Medlem Ligningsnemnda, Flosta 1939-1943
  • Formann Flosta menighetsråd 1949-1953
  • Formann Komiteen for Vestre Flosta bro 1951-1954
  • Medlem Styret for Aust-Agder kraftverk 1952-1956
  • Varaformann Aust-Agder kraftverk 1956-1961, formann 1961-1963
  • Formann Styret for Norges Kommunalbank 1965-1974
  • Medlem Styret for Garantifondene for lån i Norges Kommunalbank 1965-1974
  • Medlem Norsk Sjøfartsmuseums råd 1969-1984
  • Formann Komiteen for Minneparken ved Flosta kirke
  • Medlem Representantskapet for Risøy folkehøyskole for sjømenn
  • Formann Komiteen for bygging av Hadsel folkehøyskole for sjømenn og bistod komiteen for bygging av Konvoi-byen i Risør

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Flosta Høyreforening 1950-1957

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Norges rederforbunds hovedstyre 1951-1967
  • Medlem Skibsfartens arbeidsgiverforenings råd 1951-1967
  • Formann Aust-Agder rederforening 1952-1957
  • Medlem Styret i Aust-Agder krets av Den norske sjømannsmisjon 1952-1957
  • Medlem Norges Rederforbunds Nautiske komité 1957-1972
  • Medlem Styret i Norges Rederforbunds Sjømannsfond av 1918 1957-1972

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Froland Verk A/S 1951-1962 (medeier)
  • Medlem Styret for Vestlandske Tidende 1952-1972
  • Medlem Styret for Pusnes mek. Verksted 1956-1960, 1962-1966
  • Medlem Styret for Mørland tankrederi A/S 1958-1982
  • Medlem Styret for Mørland rederi A/S 1958-1982
  • Medlem Styret for Agdesidens rederi A/S 1958-1982
  • Medlem Styret for Arendal Dampskipsselskap 1960-1976
  • Medlem Styret for Kraftselskapet I/S Øvre Otra fra 1960

Litteratur

  • Omtalt i: Aust-Agder Høyre 100 år
  • Omtalt i: Aust-Agder Rederforening 50 år
  • Omtalt i: Aust-Agder Kraftverk 50 år