Lysbakken, Audun

Lysbakken, Audun (1977-)

Parti:
Sosialistisk Venstreparti
Representant
for Hordaland 2013-2017
Medlem :
Helse- og omsorgskomiteen
Ansiennitet:
10 år, 2 dager

Gå til bildegalleri

Tilhører

Den utvidede utenriks- og forsvarskomité

Medlem
17.10.2013 - 30.09.2017

Helse- og omsorgskomiteen

Medlem
17.10.2013 - 30.09.2017

Valgkomiteen

Medlem
08.10.2013 - 30.09.2017

Sosialistisk Venstreparti

Leder gruppestyret
16.10.2013 - 30.09.2017

Biografi

Personalia

  • Født 30.09.1977 i Bergen, Hordaland
  • Sønn av skuespiller Sigurd Lysbakken (1947-1994) og skuespiller og forfatter Geirdis Bjørlo (1952-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 12 for Hordaland, 2001 - 2005, SV.
  • Vararepresentant nr 1 for Hordaland, 2005 - 2009, SV.
  • Representant nr 13 for Hordaland, 2009 - 2013, SV.
  • Representant nr 13 for Hordaland, 2013 - 2017, SV.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 20.10.2009-05.03.2012, Gina Knutson Barstad møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2001-2005

    Medlem, Finanskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005

    2009-2013

    Medlem, Helse- og omsorgskomiteen, 27.03.2012 - 30.09.2013
    Medlem, Valgkomiteen, 29.03.2012 - 30.09.2013
    Medlem, Utenriks- og forsvarskomiteen, 20.10.2009 - 20.10.2009
    Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 26.03.2012 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Helse- og omsorgskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i delegasjoner

  • 2001-2005

    Medlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 16.11.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2009-2013

    Leder gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 26.03.2012 - 30.09.2013

    2013-2017

    Leder gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 16.10.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Barne- og likestillingsdepartementet, 20.10.2009 - 31.12.2009
    Statsråd, Barne-, likestillings- og inkluderingsdepartementet, 01.01.2010 - 05.03.2012

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Møhlenpris skole 1984-1993
  • Bergens Handelsgymnasium, allmennfag 1993-1996
  • Grunnfag i fransk og sammenlignende politikk, Universitetet i Bergen 1996-1998

Yrke

  • Sivilarbeider ved Norsk Økologisk Landbrukslag 1999-2000
  • Journalist og debattredaktør i Klassekampen A/S 2000-2001

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Bergen formannskap 1999-2000
  • Medlem Bergen bystyre 1999-2000

Offentlige verv

  • Medlem Representantskapet for Bergen Interkommunale Renovasjonsselskap 1999-2000
  • Medlem Representantskapet for Stor-Bergen Boligbyggelag 1999-2000
  • Medlem utviklingsutvalget 2006-2008
  • Medlem Mannspanelet 2007-2008

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret i Bergen SV 1996-1998
  • Leder Bergen SU 1996-1998
  • Leder Hordaland SU 1998-2000
  • Nestleder SU 2000-2002
  • Nestleder SV 2005-2012, leder fra 2012
  • Leder SVs programkomité 2008-2009

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Bergen Natur og Ungdom 1995-1996
  • Medlem Styret i Bergen Ungdom mot EU 1995-1996
  • Medlem Studentparlamentet i Bergen 1998-1999
  • Tillitsmann Sivile vernepliktige i Hordaland 1999-2000

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Reform - ressurssenter for menn 2006-2008

Litteratur

  • Lysbakken, Audun Bjørlo og Ingvar Skjerve: Deltakerne. En reise i demokratiets framtid, Manifest Oslo 2009
  • Lysbakken, Audun: Frihet, likhet, farskap, Manifest Oslo 2011
  • Lysbakken, Audun: Frihet sammen. En ny sosialisme for en ny tid, Gyldendal Oslo 2015