Nistad, Astrid Marie

Nistad, Astrid Marie (1938-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Sogn og Fjordane 1997-2001
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 09.12.1938 i Fjaler, Sogn og Fjordane
  • Datter av sjømann Andreas Strand (1903-1965) og husmor Gerda Marie Bjørvik (1904-1983)

Stortingsperioder

  • Representant nr 5 for Sogn og Fjordane, 1989 - 1993, A.
  • Representant nr 3 for Sogn og Fjordane, 1993 - 1997, A.
  • Representant nr 4 for Sogn og Fjordane, 1997 - 2001, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1989-93

    Medlem, Energi- og industrikomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Næringskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 24.11.2000
    Medlem, Justiskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Valgkomiteen, 24.11.2000 - 30.09.2001

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1997-2001

    Medlem, Styret for "Mindegaven til Norge 1914 fra det norske utflytterfolk i Nord-Amerika", 15.12.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i delegasjoner

  • 1989-93

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Delegat, FNs generalforsamling, 1993 -
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 04.11.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 21.06.1996 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 28.10.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Olje- og energidepartementet, 21.05.1986 - 29.09.1989

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Handelsskoleeksamen 1956

Yrke

  • Bokholder 1960-1967
  • Fullmektig 1967-1970
  • Formannskapssekretær, Gaular kommune 1970-1984
  • Regnskapsleder Jostedalsanlegget, Statskraft 1984-1985
  • Merkantil leder, Statkraft 1985-1986 (permisjon fra 1986)

Verv

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Sogn og Fjordane 1983-1987

Offentlige verv

  • Lekdommer Herredsretten, Sunnfjord sorenskriveri 1979-1981
  • Medlem Styret for Sogn og Fjordane sjukepleiehøgskule 1979-1983
  • Medlem Styret for Sogn og Fjordane Teater 1979-1985
  • Varamedlem Styret i Oljedirektoratet 1981-1986
  • Medlem Styret for Sogn og Fjordane energiverk 1983-1987
  • Lekdommer Arbeidsretten, Høyanger (ca. 1978-1981)

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Sogn og Fjordane Ap 1976-1979
  • Leder Kvinnepoltisk utvalg, Sogn og Fjordane Arbeiderparti 1989-1997
  • Medlem Det Norske Arbeiderpartis kvinnepolitiske styre 1992-1998