Skarholt, Amund Rasmussen

Skarholt, Amund Rasmussen (1892-1956)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Sør-Trøndelag 1954-1957
Ansiennitet:
22 år, 108 dager

Gå til bildegalleri

Skarholt, Amund Rasmussen har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 31.03.1892 i Orkdal, Sør-Trøndelag
  • Død 28.04.1956
  • Sønn av gårdbruker Rasmus Amundsen Skarholt (1868-1902) og Kari Hansdatter Mosand (1867-1946)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Sør-Trøndelag, 1934 - 1936, A.
  • Representant nr 4 for Sør-Trøndelag, 1937 - 1945, A.
  • Representant nr 2 for Sør-Trøndelag, 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1954 - 1957, A.

Vararepresentasjoner

  • Fra 28.04.1956, Jenny Lund møter som representant.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1945-49

    Visesekretær, Lagtinget, 10.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Visesekretær, Lagtinget, 17.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Visesekretær, Lagtinget, 16.01.1954 - 28.04.1956

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Valgkomiteen, 10.12.1945 - 10.01.1950
    Medlem, Landbrukskomiteen, 13.12.1945 - 06.12.1947
    Formann, Landbrukskomiteen, 06.12.1947 - 11.03.1948
    Medlem, Landbrukskomiteen, 11.03.1948 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Valgkomiteen, 17.01.1950 - 10.01.1954
    Medlem, Landbrukskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Valgkomiteen, 16.01.1954 - 28.04.1956
    Medlem, Landbrukskomiteen, 22.01.1954 - 28.04.1956

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1945-49

    Varamedlem, Spesialkomité for særlige utenrikspolitiske spørsmål og beredskapssaker, 10.04.1948 - 10.01.1950

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1954-57

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1954 - 28.04.1956

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Skjetlein landbruksskole 1911-1913

Yrke

  • Gårdbruker 1916-1944 (overtok farsgården 1916)

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Medlem av Sør-Trøndelag illegale fylkesutvalg under krigen

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Orkdal herredsstyre 1919-1921
  • Medlem Orkdal formannskap 1921-1922, 1922-1925, 1925-1928, 1928-1931, 1931-1934, 1934-1937, 1937-1945, 1945-1947, 1947-1951

Offentlige verv

  • Formann Jordstyret, Orkdal 1920-1925, medlem 1925-1928, nestformann 1928-1940
  • Medlem Overstyret for Orkdal elektrisitetsverk fra 1929
  • Takstmann Orkdal sorenskriveri for Lånekassen for jordbrukere fra 1932
  • Medlem Festplankomiteen av 1935 fra 1935
  • Medlem Pantegjeldskomiteen av 1936 fra 1936
  • Medlem Omsetningsrådet fra 1937
  • Medlem Jordbrukets produksjons- og rasjonaliseringskomite av 1946 fra 1946
  • Medlem Styret i Driftskredittkassen for jordbruket 1948-1956
  • Medlem komite angående spritframstilling av poteter 1949-1952
  • Medlem Styret for Statens korn- og kraftforråd 1951-1956

Tillitsverv i partier

  • Sekretær Orkdal arbeiderparti 1923-1930

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Stortingets avholdsgruppe 1954-1956

Litteratur

  • Skarholt, Amund Rasmussen: Orkdal Meieri jubileumsskrift 1899-1949
  • Skarholt, Amund Rasmussen: Dagbøker 1933-56
  • Skarholt, Amund Rasmussen: Skarholt Gårdens og slektens historie, 1939