Anundsen, Anders

Anundsen, Anders (1975-)

Parti:
Fremskrittspartiet
Sist innvalgt som representant for
Vestfold 2013-2017
Ansiennitet:
12 år, 33 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 17.11.1975 i Stavern, Vestfold
  • Sønn av finansiell seniorrådgiver Arne Anundsen (1949-) og hjelpelærer Anne Gro Lysebo (1953-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Vestfold, 1997 - 2001, FrP.
  • Representant nr 5 for Vestfold, 2005 - 2009, FrP.
  • Representant nr 2 for Vestfold, 2009 - 2013, FrP.
  • Representant nr 3 for Vestfold, 2013 - 2017, FrP.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 16.10.2013-20.12.2016, Tom E. B. Holthe møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2005-2009

    Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Nestleder, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2009 - 30.09.2009

    2009-2013

    Første nestleder, Fullmaktskomiteen, 01.10.2009 - 30.09.2013
    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 30.09.2013
    Leder, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013
    Nestleder, Den forberedende fullmaktskomité, 20.06.2013 - 30.09.2013

    2013-2017

    Andre nestleder, Fullmaktskomiteen, 01.10.2013 - 16.10.2013
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2013 - 16.10.2013
    Medlem, Familie- og kulturkomiteen, 05.01.2017 - 30.09.2017

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 2009-2013

    Andre nestleder, Den særskilte komité til å behandle redegjørelse fra justisministeren og forsvarsministeren i Stortingets møte 10. november 2011 om angrepene 22. juli, 17.11.2011 - 08.03.2012

Medlemskap i delegasjoner

  • 2005-2009

    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2008 -

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Justis- og beredskapsdepartementet, 16.10.2013 - 20.12.2016

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Jordet skole 1981-1988
  • Brunla ungdomsskole 1988-1991
  • Larvik gymnas 1991-1994
  • Ex.phil. 1994
  • Jusstudier, Folkeuniversitetet 1994-1995
  • Offentlig rett grunnfag, UiO 1998
  • Privat rett grunnfag 1999
  • Juss-profesjonsstudiet, UiO 2005
  • Juridisk mastergrad 2008

Yrke

  • Div. sommerjobber bl.a. i Storebrand 1991-1993
  • Salgssjåfør hos ParterFood Engros 1994
  • Informasjonssekretær FrP 1995 (stilling fordelt på hovedkontoret og stortingsgruppen)
  • Politisk rådgiver i FrPs stortingsgruppe 1995-1997
  • Sekretær/konsulent for Advokat Dag W. Andressen 2000-2002
  • Lærer (vikar) 2001-2004

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Larvik kommunestyre 1999-2003
  • Medlem Larvik formannskap 2003-2007

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Vestfold 1995-1999, 1999-2003, 2003-2007

Offentlige verv

  • Medlem Fylkesskattenemnda, Vestfold 1999-2007
  • Nestleder Hovedutvalget for utdanning, Vestfold 1999-2001, leder 2001-2003
  • Medlem Kontrollutvalget, Larvik 1999-2003
  • Meddommer Lagmannsretten 2003-2005
  • Medlem Yrkesopplæringsnemnda, Vestfold 2003-2007
  • Medlem Plan- og økonomikomiteen, Larvik 2003-2007
  • Medlem Administrasjonsutvalget, Larvik 2003-2007
  • Medlem Forum for Næringsutvikling 2003-2007
  • Medlem Skattenemnda, SØR 2007-2013

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret i Larvik FpU 1990-1991, nestformann 1991-1992, formann 1992-1993
  • Medlem Styret i Larvik FrP 1991-1992, nestformann 1992-1996, medlem fra 1999
  • Medlem Styret i Vestfold FpU 1991-1992, nestformann 1992-1993, formann 1993-1994, medlem 1994-1996
  • Medlem FpUs sentralstyre 1994-1996
  • Formann FpU 1996, nestformann 1996-1998, formann 1998-1999
  • Medlem FrPs sentralstyre 1998-1999, fra 2012
  • Nestformann Styret i Vestfold FrP 1999-2001

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Norsk Doberman Klubb 2004-2006

Andre administrative verv

  • Medlem Forstanderskapet for Larvikbanken 2003-2011
  • Nestleder Styret for Skiringssal folkehøyskole 2003-2007, leder 2008-2009, nestleder 2009-2010
  • Medlem Styret for Larvik Innovasjon-, Nærings- og Kompetansesenter AS (Link AS) 2008-2013
  • Leder Styret for Nano forvaltning AS 2008-2011