Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Bakken, Anne-Lise ( 1952- )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Hedmark 1985-1989
Ansiennitet: 12 år, 0 dager

Biografi

Personalia

Født 30.03.1952 i Oslo
Datter av kontorsjef Helge Bakken (1913-1986) og husmor Gudrun Jegerud (1914-2006)

Stortingsperioder

Representant nr 8 for Hedmark, 1977 - 1981, A.
Representant nr 6 for Hedmark, 1981 - 1985, A.
Representant nr 2 for Hedmark, 1985 - 1989, A.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 09.05.1986-13.06.1988, Tor Olav Blostrupmoen møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1977-81

Medlem, Justiskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

1981-85

Medlem, Sosialkomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
Medlem, Kontrollkomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

1985-89

Leder, Kontrollkomiteen, 23.10.1985 - 09.05.1986
Medlem, Finanskomiteen, 04.10.1988 - 30.09.1989
Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 09.05.1986
Nestleder, Forbruker- og administrasjonskomiteen, 23.10.1985 - 09.05.1986

Medlemskap i delegasjoner

1977-81

Vararepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1980 -

Medlemskap i regjering

Statsråd, Forbruker- og administrasjonsdepartementet, 09.05.1986 - 13.06.1988

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1972
  • Cand.mag. (samfunnsfag), Universitetet i Oslo 1977 (statsvitenskap, sosiologi, offentlig rett, miljøfag)

Yrke

  • Leder consultavdelingen, Vision International A/S 1989-2000
  • Prosjektleder for "Brennaktuelt område, Løiten Brænderi 1991-1995
  • Foreleser i faget Marked og samfunn ved Handelshøyskolen BI Gjøvik 1991-1997
  • Programleder og programmedarbeider i "Møt utfordringen", NRK Fjernsynet 1993-1994
  • Prosjektleder for TV-innsamlingsaksjonen Norsk Folkehjelp 1994-1995
  • Prosjektmedarbeider i LiB2 Likestilling i bedriftene 2000-2002
  • Seniorkonsulent, Kairos Future 2000-2001
  • Frilandsjournalist 2002-2005
  • Styreleder/-medlem i ulike organisasjoner fra 2005

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Hamar formannskap 2003-2007

Offentlige verv

  • Medlem Statens ungdomsråd 1977-1982
  • Medlem Renteutvalget 1978-1980
  • Leder Det kriminalitetsforebyggende råd 1980-1986
  • Leder Underutvalg vedrørende økonomisk kriminalitet 1983-1984
  • Nestleder Styret for Norsk Tipping A/S 1989-1995
  • Varamedlem Norges Banks Hovedstyre fra 1991
  • Varamedlem Riksrevisjonen 1991-1994
  • Leder Utvalg for å utrede hvordan småbarnsforeldre skal kunne ta ut deler av foreldrepermisjon i form av kortere arbeidstid 1992-1993 (Tidskontoutvalget)
  • Nestleder Styret for Norsk Rikstoto 1993-1998
  • Leder Forbrukerrådet 1993-1999
  • Nestleder Styret for Norges Standardiseringsforbund (NSF) 1995-2000
  • Medlem Rådet for Makt- og demokratiutredningen i Norge 1998-2003
  • Leder Styret for stiftelsen Ren Utvikling 2000-2001
  • Medlem 17. mai komiteen, Hamar 2003-2007
  • Medlem Økonomiutvalget, Hamar fra 2003
  • Leder Styret for Hedmark Teater fra 2003
  • Medlem Styret for Åker Gård Utvikling 2005-2007
  • Medlem Styret for Film3 fra 2005
  • Leder Mangfoldsutvalget, Hamar 2005-2007

Tillitsverv i partier

  • Medlem AUFs sentralstyre 1975-1977, nestleder 1977-1981
  • Medlem DNAs økonomisk-politiske utvalg 1977-1979
  • Medlem DNAs prinsipp-programkomité 1979-81 1977-1979
  • Medlem Styret for Hamar Arbeidersamfunn 2002-2005, leder fra 2005
  • Medlem DNAs programkomité 2009-2013 fra 2007
  • Medlem Styret for Hamar Arbeiderparti fra 2007

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Landsbanken A/S 1989-1993
  • Leder Styret for stiftelsen LEON 1989-2006
  • Medlem Styret for Handelshøyskolen (BI) 1994-2000
  • Medlem Styret for tidsskriftet "Sykepleien" 2000-2002
  • Medlem Styret for Kompetansebedriftene AS 2004-2005, leder 2005-2007
  • Medlem Styret for Hamar Media AS 2004-2006
  • Leder Styret for Mjøssamvirket AS fra 2005
  • Leder Styret for Hedprodukt AS 2005-2005
  • Leder Styret for Ankerløkken AS fra 2005
  • Nestleder Styret for ASVL fra 2007

Litteratur

Jagland, Thorbjørn (red.): Atomvåpen og usikkerhetspolitikk, Tiden 1980
Bergby, Gunnar (red.): Underveis: festskrift til Eva Kolstad, Aventura Oslo 1988
Bakken, Anne-Lise og Einride Hveding: Styringsordning for regionale høgskoler, Bodø og Hamar 1991
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget