Hove, Anders

Hove, Anders (1885-1978)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Oppland 1954-1957
Ansiennitet:
12 år, 38 dager

Gå til bildegalleri

Hove, Anders har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 08.01.1885 i Fåberg, Oppland
  • Død 14.02.1978
  • Sønn av gårdbruker Fredrik Hove (1848-1924) og Marit Korstad (1858-1901)

Stortingsperioder

  • Representant nr 3 for Kjøpstedene i Hedmark og Oppland fylker (Gjøvik, Hamar, Kongsvinger, Lillehammer), 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 2 for Kjøpstedene i Hedmark og Oppland fylker (Gjøvik, Hamar, Kongsvinger, Lillehammer), 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 7 for Oppland, 1954 - 1957, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Kirke- og skolekomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Kristians amts landbruksskole 1906
  • Hamar lærerskole 1909
  • Studiereise til Sverige 1922

Yrke

  • Sekretær ved folkeskolen i Lillehammer
  • Konstituert skoleinspektør ved skolen
  • Lærer i framhaldsskolen Valset, Romsdal 1909-1911
  • Lærer ved folkeskolen i Lillehammer 1911-1955

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Lillehammer bystyre 1919-1922, 1928-1931, varaordfører 1945-1945
  • Medlem Lillehammer formannskap 1931-1934, 1934-1937, 1937-1940

Offentlige verv

  • Medlem Lagretten 1938-1951 (ved straffesaker)
  • Medlem Ettersynskomiteen for Norges Bank, avdeling Lillehammer 1941-1943, 1946-1957
  • Formann Nemnda angående utbygging av taleforsorgen i Norge 1948-1950
  • Medlem Bibliotekstyret, Lillehammer
  • Medlem Overligningsnemnda, Lillehammer

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Styret for Lillehammer samvirkelag 1928-1946

Andre administrative verv

  • Formann Styret for Dagningen 1932-1948