Ingeborgrud, Anne-Olaug

Ingeborgrud, Anne-Olaug (1925-2003)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Akershus 1977-1981
Ansiennitet:
4 år, 59 dager

Gå til bildegalleri

Ingeborgrud, Anne-Olaug har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 28.04.1925 i Nes, Akershus
  • Død 17.03.2003
  • Datter av gårdbruker Ole Braaten-Hunstad (1889-1969) og lærer Anna Røsholm (1892-1971)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Akershus, 1973 - 1977, KrF.
  • Representant nr 9 for Akershus, 1977 - 1981, KrF.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1977-81

    Sekretær, Odelstinget, 11.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1977-81

    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Finanskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1977-81

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Kirke- og undervisningsdepartementet, 10.06.1983 - 01.11.1985

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Grunnskole 1932-1938
  • Framhaldsskole 1938-1939
  • Nes realskole 1939-1942
  • Eidsvoll Landsgymnas 1942-1944
  • Eksamen ved Oslo lærerskole 1947
  • Norsk grunnfag, Universitetet i Oslo 1963
  • Tysk grunnfag, Universitetet i Oslo 1966
  • Pedagogisk seminar ved Norges lærerhøyskole i Trondheim 1968

Yrke

  • Lærer ved Årnes realskole 1947-1951
  • Vikariater i folke- og framhaldsskolen i Nes 1956-1963
  • Timelærer i ungdomsskolen 1966-1972
  • Timelærer ved Nes gymnas 1968-1972
  • Adjunkt ved Nes gymnas 1972-1977

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Diplom fra Raumnes historielag, Nes 1993
  • Æresmedlem Raumnes historielag 1993
  • Kongens fortjenstmedalje i sølv 1995
  • Diplom med takk fra Landslaget for lokalhistorie, Norsk etnologisk gransking, Institutt for kulturstudier ved Universitetet i Oslo 1996 (Minneoppgave for eldre 1995-1996)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Nes kommunestyre 1959-1963, 1967-1971
  • Medlem Nes formannskap 1963-1967

Offentlige verv

  • Medlem Heimstellnemnda, Nes 1951-1957
  • Medlem Barnevernsnemnda, Nes 1959-1963
  • Medlem Generalplankomiteen, Nes 1967-1973
  • Medlem Utvalget for Nes fagskole i husstell 1971-1975 (fylkesoppnevnt)
  • Varamedlem Styret for Den norske opera 1971-1974
  • Formann Årnes menighetsråds konfirmantutvalg 1972-1975
  • Medlem Kulturstyret, Nes 1975-1979
  • Nestformann Årnes menighetsråd 1981-1985
  • Medlem Riksrevisjonen 1981-1983, 1985-1990
  • Varamedlem Styret for feriefondet 1982-1983
  • Nestleder Styret i Norsk rikskringkasting 1982-1983, 1985-1988
  • Medlem Statssekretærutvalget for gjennomføringen av utbyggingsprogrammet for Nord-Norge 1983-1986
  • Medlem Bygdeboknemnda, Nes 1988-2003
  • Varamedlem Riksvalgnemnda 1989

Tillitsverv i partier

  • Medlem Kristelig Folkepartis landsstyre 1967-1971, 1976-1982
  • Formann Nes Kristelig Folkepartis Kvinner 1971-1976 (stod også som stifter av partilaget i 1971)
  • Medlem Kristelig Folkepartis Kvinners landsstyre 1972-1976, nestformann 1976-1982
  • Formann Kristelig Folkepartis opplysningsforbund 1973-1975
  • Nestformann Kristelig Folkepartis politiske komité 1976-1982
  • Medlem Akershus Kristelig Folkepartis fylkesstyre 1976-1978
  • Formann Kristelig Folkepartis Kvinner i Akershus 1976-1978
  • 2. viseformann Kristelig Folkeparti 1981-1985, 1. viseformann 1985-1987, æresmedlem 1991

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Østgård sjømannsmisjon 1958-1978
  • Leder Santalmisjonens barneforening i Årnes 1960-1970
  • Medlem Styret i Nes kvinneråd 1973-1979
  • Varamedlem Styret for Foreningen av tidligere stortingsrepresentanter 1993-1994, nestleder 1995-1996

Litteratur

  • Ingeborgrud, Anne-Olaug: Kvinnen og samfunnet i historisk perspektiv
  • Ingeborgrud, Anne-Olaug: Kvinner i yrke, hjem og samfunn
  • Ingeborgrud, Anne-Olaug: Eldre som ressurs
  • Ingeborgrud, Anne-Olaug (red.): Kamp for kristne verdier, Akershus Kristelig Folkeparti, 1945-95
  • Ingeborgrud, Anne-Olaug: Glimt fra livet på Skauen før 1950: Nes på Romerike, Nes Bygdebok Nes 1989
  • Ingeborgrud, Anne-Olaug: Kvinner i arbeid for hjem og samfunn, Nes på Romerike 1992
  • Ingeborgrud, Anne-Olaug: I Livets tjeneste: Jordmor Annes fargerike liv, Sambåndet forlag 1993
  • Ingeborgrud, Anne-Olaug: Stasjonssenteret Årnes vokser fram, eget forlag Årnes 1997
  • Ingeborgrud, Anne-Olaug: Glimt fra Gamle Los Christianos, eget forlag Årnes 1998