Larsen, Anne Margrethe

Larsen, Anne Margrethe (1950-)

Parti:
Venstre
Sist innvalgt som representant for
Vest-Agder 2005-2009
Ansiennitet:
4 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 28.05.1950 i Haugesund, Rogaland
  • Datter av byingeniør Jens Lindaas (1917-2004) og rtg.sykepleier Kirsten Søiland (1918-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 6 for Vest-Agder, 2005 - 2009, V.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2005-2009

    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Utenrikskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2009 - 30.09.2009

Medlemskap i delegasjoner

  • 2005-2009

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 20.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 10.11.2005 - 30.09.2009

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Diploma Oak Lawn High School, Illinois 1967-1968
  • Ex.art., Haugesund Gymnas 1970
  • Stavanger Røde Kors Sykepleierhøgskole 1970-1973
  • Off. godkjenning som sykepleier 1973
  • Lederutdanning for helsesektoren, NKI 1983-1985
  • Praktisk/pedagogisk utd., Kristiansand Lærerhøgskole 1985
  • Kommunal ledelse, Agder Distriktshøgskole 1990-1991
  • Ex.phil., UiO 1991-1992
  • Lederutvikling, Universitetet i Trondheim 1995
  • Kvalitetsutvikling i helsetjenesten, UiB 1999
  • Psykisk helsearbeid, Høgskolen i Stavanger 2003-2004 (deltid)

Yrke

  • Sykepleier ved Hjelmeland Sjukeheim 1973-1974
  • Sykepleierlærer ved Stavanger Røde Kors Sykepleierskole 1974-1976
  • Sykepleier ved legekontor Einar Frank Svendsen 1977-1978, 1979-1980
  • Sykepleier ved Flekkefjord Sykehus 1980-1981
  • Faglærer ved Kvinesdal videregående skole 1981-1982, 1983-1985
  • Styrer ved Tjørsvågheimen 1985-1991
  • Lærer ved Svege skole 1991
  • Sjefssykepleier ved Flekkefjord Sykehus 1991-1996
  • Lærer ved Folkeuniversitetet i Flekkefjord fra 1995
  • Sjefssykepleier ved Lister sykehus 1997-2001
  • Adjunkt ved Kvinesdal videregående skole fra 2001
  • Sykepleier psykiatrisk team ved Flekkefjord kommune fra 2004

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Flekkefjord bystyre 1995-1999, varamedlem 1999-2003, 2003-2007

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesting, Vest-Agder 1995-1999, 1999-2000, medlem 2000-2003, varamedlem 2003-2007

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Norsk Sykepleierforbund 1991-1995
  • Medlem Arbeidsmiljøutvalget, Flekkefjord 1992-1999
  • Medlem Forliksrådet, Flekkefjord fra 1996
  • Medlem Hovedutvalget for Helse- og sosialsaker, Flekkefjord fra 1996
  • Medlem Kontrollkomiteen, Flekkefjord 1996-1999
  • Medlem Klientutvalget, Flekkefjord 1996-1999, nestleder 1999-2003, medlem fra 2003
  • Medlem Hovedutvalget for næring, miljø og samferdsel, Vest-Agder 2000-2003
  • Nestleder Styret for Interkommunal Legevakt, Flekkefjord fra 2003
  • Meddommer Tingretten, Flekkefjord fra 2003
  • Varamedlem Hovedutvalget for undervisning, Vest-Agder 2003-2007
  • Medlem Norsk-tysk vennskapsgruppe i Stortinget fra 2007
  • Leder Styret for Lister Opplæringskontor Kommunale Fag

Tillitsverv i partier

  • Leder Vest-Agder V
  • Medlem Vs landsstyre

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Flekkefjord KFUK/KFUM 1992-1994, fra 2004
  • Leder, medlem og varamedlem Rogaland KFUK/KFUM