Huitfeldt, Anniken

Huitfeldt, Anniken (1969-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Representant for
Akershus 2017-2021
Leder:
Utenriks- og forsvarskomiteen
Ansiennitet:
12 år, 79 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 29.11.1969 i Bærum, Akershus
  • Datter av Iver Huitfeldt (1943-) og Sidsel Scharning (1940-1990)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Akershus, 1993 - 1997, A.
  • Vararepresentant nr 4 for Akershus, 2001 - 2005, A.
  • Representant nr 1 for Akershus, 2005 - 2009, A.
  • Representant nr 1 for Akershus, 2009 - 2013, A.
  • Representant nr 2 for Akershus, 2013 - 2017, A.
  • Representant nr 2 for Akershus, 2017 - 2021, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 29.02.2008-30.09.2009, Gorm Kjernli møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.2009-30.09.2013, Are Helseth møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.2013-16.10.2013, Are Helseth møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2005-2009

    Første nestleder, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 19.10.2005 - 29.02.2008

    2013-2017

    Medlem, Utenriks- og forsvarskomiteen, 17.10.2013 - 22.10.2013
    Leder, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 22.10.2013 - 30.09.2017
    Leder, Utenriks- og forsvarskomiteen, 22.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Medlem, Utenriks- og forsvarskomiteen, 12.10.2017 - 18.10.2017
    Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 12.10.2017 - 18.10.2017
    Leder, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 18.10.2017 - 30.09.2021
    Leder, Utenriks- og forsvarskomiteen, 18.10.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i delegasjoner

  • 2013-2017

    Medlem, Europautvalget, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Leder, Stortingets delegasjon til konferansen for overvåking av EUs utenriks-, sikkerhets- og forsvarspolitikk, 12.11.2013 - 30.09.2017
    Leder, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 12.11.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Medlem, Stortingets delegasjon til konferansen for overvåking av EUs utenriks-, sikkerhets- og forsvarspolitikk, 24.10.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2005-2009

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 18.10.2005 - 29.02.2008

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Barne- og likestillingsdepartementet, 29.02.2008 - 20.10.2009
    Statsråd, Kultur- og kirkedepartementet, 20.10.2009 - 31.12.2009
    Statsråd, Kulturdepartementet, 01.01.2010 - 21.09.2012
    Statsråd, Arbeidsdepartementet, 21.09.2012 - 16.10.2013

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Jessheim skole 1976-1982
  • Nordby ungdomsskole 1982-1985
  • Jessheim videregående skole 1985-1988
  • Grunnfag statsvitenskap og historie, UiO 1989-1992
  • Grunnfag geografi, London School of Economics 1992-1993
  • Hovedfag historie, UiO 1993-1996

Yrke

  • Fylkessekretær i Akershus AUF 1988-1989
  • Forsker i Forskningsstiftelsen Fafo 2000-2005

Verv

Offentlige verv

  • Elevrepresentant Fylkesskolestyret, Akershus 1986-1988
  • Medlem Likestillingsutvalget, Ullensaker 1987-1991
  • Medlem Utvalget for allmenne fagområder 1987-1989 (elevrepresentant)
  • Medlem Skoleutvalget for de videregående skolene, Akershus 1989-1995
  • Medlem Boligutvalget 2000-2002 (NOU)
  • Medlem Kvalitetsutvalget for grunnopplæring 2001-2003 (NOU)

Tillitsverv i partier

  • Leder Ullensaker AUF 1985-1988
  • Medlem Styret i AUF i Akershus 1986-1990
  • Medlem Sentralstyret i AUF 1990-1994, nestleder 1994-1996, leder 1996-2000
  • President Foreningen Nordens Sosialistiske Ungdom 2000
  • Visepresident International Union of Socialist Youth 2000-2001
  • Medlem DNAs sentralstyre fra 2002
  • Leder DNAs kvinnenettverk fra 2007

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Sentralstyret i Norges Gymnasiastsamband (NGS) 1987-1988
  • Medlem Styret i Redd Barna 2001-2005

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Falstadsenteret 2000-2005

Litteratur

  • Child slavery and child trafficking in West Africa, Roma minorities in the Czech and Slovak Republics, 2001
  • Næringslivets samfunnsansvar, 2003
  • Det globale ekteskapsmarkedet, 2004
  • Huitfeldt, Anniken: Women in Iraq - Analytical Report, Baghdad 2005
  • Skapsprengere, Aschehoug Oslo 2009
  • Anniken Huitfeldt: Fortellingen om Gro Harlem Brundtland: Jenta som ble Norges statsminister og hele verdens doktor, Kagge Forlag Oslo 2010