Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Ryen, Anton ( 1894-1968 )

Bondepartiet
Sist innvalgt som representant for Oppland 1954-1957
Ansiennitet: 12 år, 38 dager

Ryen, Anton har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 15.12.1894 i Vågå, Oppland
Død 17.02.1968
Sønn av gårdbruker Syver Einarsen Ryen (1855-1946) og Kari Haugen (1864-1912)

Stortingsperioder

Representant nr 6 for Oppland, 1945 - 1949, B.
Representant nr 3 for Oppland, 1950 - 1953, B.
Representant nr 3 for Oppland, 1954 - 1957, B.

Medlemskap i stortingskomiteer

1945-49

Medlem, Militærkomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

1950-53

Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 30.06.1950 - 10.01.1954
Sekretær, Militærkomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

1954-57

Sekretær, Militærkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

1945-49

Medlem, Spesialkomité til behandling av forskjellige industrisaker, 29.05.1946 - 10.01.1950

Medlemskap i delegasjoner

1950-53

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 01.01.1952 - 01.01.1953

Medlemskap i gruppestyrer

1950-53

Varamedlem gruppestyret, Bondepartiet, 11.01.1950 - 10.01.1954

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Underoffiserseksamen ved 2. divisjon skole 1912-1916
  • Middelskole 1916
  • Infanteriets pionerkurs, skyteskole og skiskole 1926

Yrke

  • Gårdsarbeider
  • Sersjant 1917
  • Fenrik 1930
  • Løytnant og kaptein 1935-1954

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • I tysk fangenskap 1942-1945

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Deltagermedaljen

Verv

Offentlige verv

  • Formann Ligningsnemnda, Vågå 1923-1924
  • Brannsjef Vågå kommune, Vågå 1932-1942
  • Formann Forsyningsnemnda, Vågå 1940-1942
  • Medlem Forsvarskommisjonen av 1946 1946-1949
  • Medlem Lovkommisjonen for ferskvannsfiskeriene 1948-1949
  • Medlem Lovkomiteen for ikke-mutbare mineraler 1950-1951

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Vågå idrettslag 1921-1925
  • Sekretær Norges Bondelag, Nord-Gudbrandsdal 1924-1940
  • Formann Vågå skytterlag 1925
  • Formann Vågå bondelag 1931-1933
  • Formann Vågå jakt- og fiskeforening 1939-1946
  • Formann Gudbrandsdals bataljons befalslag

Andre administrative verv

  • Formann Vågå tamrein lag A/S 1943-1946, 1957-1967

Litteratur

Christophersen, Bjørn: "Underoffiser ved Østopplandenes infanteriregiment nr. 5, 1911-30." I: Krigen i Norge 1940
Hovdhaugen, Einar: Oppland Senterparti i 50 år, 3. februar 1921-1971, Gjøvik 1971
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget