Skulberg, Anton

Skulberg, Anton (1921-2012)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Østfold 1973-1977
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Skulberg, Anton har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 29.12.1921 i Oslo
  • Død 30.08.2012
  • Sønn av jordskiftelandmåler Ragnvald Skulberg (1895-1972) og husmor Anna Marie Busch (1893-1946)

Stortingsperioder

  • Representant nr 7 for Østfold, 1969 - 1973, Sp.
  • Representant nr 7 for Østfold, 1973 - 1977, Sp.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 18.10.1972-30.09.1973, Einar Brusevold møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1973-16.10.1973, Birgit Wiig møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 18.10.1972
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 14.10.1969 - 18.10.1972

    1973-77

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1969 -
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1969 - 18.10.1972
    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1970 - 1970

    1973-77

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 16.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1974 - 1974

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1969-73

    Varamedlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1969 - 17.03.1971

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Kirke- og undervisningsdepartementet, 18.10.1972 - 16.10.1973

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1942
  • Landbruksskole 1943
  • Eksamen ved Norges veterinærhøgskole 1949
  • University of Oxford 1955
  • University of Cambridge 1963
  • Dr.med.vet. NVH 1965
  • University of California 1966 (6 mnd.)
  • University of Wisconsin 1966 (6 mnd.)

Yrke

  • Privatpraktiserende veterinær i Spydeberg 1950-1953
  • Hospitant ved Institutt for næringsmiddelhygiene, Norges veterinærhøgskole 1953-1954
  • Vitenskapelig assistent ved Institutt for næringsmiddelhygiene, Norges veterinærhøgskole 1954
  • Amanuensis ved Institutt for næringsmiddelhygiene, Norges veterinærhøgskole 1954-1957
  • Kaptein i Veterinærkorpset, tjenestegjorde som major i U.N. Emergency Forces i Egypt 1957
  • Førsteamanuensis ved Institutt for næringsmiddelhygiene, Norges veterinærhøgskole 1958-1960
  • Høyskolestipendiat ved Institutt for næringsmiddelhygiene, Norges veterinærhøgskole 1960-1961
  • Forskningsleder ved Forskningsutvalget for konserver, Oslo 1961-1965
  • Forskningssjef ved Forskningsutvalget for konserver, Oslo 1965-1970
  • Professor ved Norges veterinærhøgskole 1970-1991
  • Direktør ved Norsk institutt for næringsmiddelforskning 1971-1988
  • Spesialrådgiver ved Norsk institutt for næringsmiddelforskning 1988-1991

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Meldte seg frivillig 9. april 1940 og tjenestegjorde som ordonans ved Kommandosentralen i Bodø (fram til 27. mai 1940)

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Deltakermedalje for tjeneste som veterinæroffiser i den andre FN-kontingent i Gaza 1957
  • Paul Harris Fellow (Rotary) 1983
  • Livsvarig medlem, Det Norske Videnskapsakademi 1984
  • Ridder av 1. klasse av St. Olavs Orden 1989
  • Æresmedlem og hedersmerke fra Senterpartiets Hovedorganisasjon 2001

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Ordfører Spydeberg kommunestyre 1963-1967, medlem 1967-1971

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Østfold 1963-1967

Offentlige verv

  • Varaformann Styret for Høgli sykehus, Mysen 1964-1976
  • Medlem Fellesrådet for parlamentarikere og vitenskapsmenn 1970-1972
  • Visepresident EFTAs Parlamentarikerforsamling 1970-1977
  • Medlem Statens Ernæringsråd 1971-1978
  • Formann Codex Alimentarius-rådet 1971-1974, medlem 1975-1987
  • Medlem Embetsmannsutvalget for nordisk samarbeid på næringsmiddellovgivningens område 1971-1972
  • Medlem Det regionale høgskolestyret for Østfold 1976-1980, formann 1981-1988
  • Medlem Norsk Kulturråd 1977-1980
  • Formann Menighetsrådet, Spydeberg 1978-1981, 1990-1992
  • Medlem Statens museumsråd 1983-1991
  • Medlem Norges landbruksvitenskapelige forskningsråd 1986-1990

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Nordiske Jordbruksforskeres forening 1970-1979
  • Guvernør Hobøl - Spydeberg Rotary Klubb 1988-1989

Litteratur

  • Skulberg, Anton: 37 vitenskapelige avhandlinger og kompendier og 3 lærerbøker
  • Skulberg, Anton: Studies on the formation of toxin by Clostridium botulinum, 1964