Skrondal, Anders Endreson

Skrondal, Anders Endreson (1891-1968)

Parti:
Venstre
Sist innvalgt som vararepresentant for
Møre og Romsdal 1954-1957
Ansiennitet:
2 år, 23 dager

Gå til bildegalleri

Skrondal, Anders Endreson har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 28.07.1891 i Øksendal, Møre og Romsdal
  • Død 20.12.1968
  • Sønn av gardbruker Endre A. Skrondal (1858-1935) og Lusia O. Brandstad (1866-1901)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Møre og Romsdal, 1945 - 1949, V.
  • Vararepresentant nr 1 for Møre og Romsdal, 1950 - 1953, V.
  • Vararepresentant nr 1 for Møre og Romsdal, 1954 - 1957, V.

Vararepresentasjoner

  • Rykket opp som representant 15.06.1952 etter Trygve Utheims død.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1950-53

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.06.1952 - 10.01.1954
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 15.06.1952 - 10.01.1954

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Folkeskole
  • Framhaldsskole
  • Amtsskole 1911-1912

Yrke

  • Styrer ved Øksendal Handelslag 1916-1927
  • Gardbruker på odelsgarden 1927-1955

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Øksendal kommunestyre 1928-1931, ordfører 1934-1937, 1937-1940, 1945-1947, 1951-1955

Offentlige verv

  • Formann Ligningsnemnda, Øksendal 1931-1932
  • Doms- og lagrettemann 1947-1968
  • Kommunerevisor Øksendal kommune, Øksendal 1948-1951
  • Medlem Styret for Møre og Romsdal Fylkesbåtar
  • Formann Fjellstyret, Øksendal
  • Formann Folkeboksamlingsstyret (i en rekke år)
  • Leder Innsamlingsnemnda for nytt kirkeeorgel
  • Formann Fellesfjellstyret for Lesja, Grytten, Hen, Eirisfjord, Øksendal og Sunndal
  • Varamedlem Fylkesskattestyret
  • Medlem Styret for Fråhaldsnemnda, Møre og Romsdal til 1968

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Møre og Romsdal Venstrelag

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Øksendal Ungdomslag 1914
  • Leder Barnelag for Det Norske Totalavholdslag (DNT) 1918-1968
  • Formann Øksendal avholdslag 1920-1968
  • Formann Styret for Øksendal Handelslag 1929-1946
  • Formann Sunndal, Øksendal og Ålvundeid sogelag 1933
  • Medlem Styret i Nordmøre mållag

Andre administrative verv

  • Revisor Øksendal Sparebank 1925-1954
  • Formann Styret for Øksendal Kraftlag 1940-1948

Litteratur

  • Skrondal, Anders Endreson: Artiklar i Nordmøre sogelag si årsskrift, i festskrift for Nordmøre songarlag og Nordmøre ungdomslag
  • Skrondal, Anders Endreson: Øksendal Handelslag si 20-årsmelding, 1936