Sæterøy, Anders

Sæterøy, Anders (1901-1991)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Møre og Romsdal 1965-1969
Ansiennitet:
15 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Sæterøy, Anders har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 06.08.1901 i Surendal, Møre og Romsdal
  • Død 10.06.1991
  • Sønn av bygningssnekker og småbruker Ola Sæterøy (1864-1952) og Guri Faksnes (1863-1959)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Møre og Romsdal, 1945 - 1949, A.
  • Vararepresentant nr 3 for Møre og Romsdal, 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 10 for Møre og Romsdal, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 10 for Møre og Romsdal, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 1 for Møre og Romsdal, 1961 - 1965, A.
  • Representant nr 1 for Møre og Romsdal, 1965 - 1969, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1954-57

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Sekretær, Kirke- og undervisningskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i delegasjoner

  • 1961-65

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1965 -

    1965-69

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1965 - 1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Nordmøre folkehøgskule 1919-1920, 1923
  • Kurs ved Norsk korrespondanseskole (eksamen i matematikk, mekanikk og dobbelt bokholderi) 1921-1923

Yrke

  • Bygningssnekker og småbruker 1917-1953
  • Bladstyrer lagsbladet Kritikus til losje Trofast 1923-1926

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Surnadal kommunestyre 1928-1931, ordfører 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955
  • Medlem Surnadal formannskap 1931-1934, 1934-1937, 1937-1940

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Møre og Romsdal 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955

Offentlige verv

  • Formann Ligningsutvalget, Surnadal 1933-1940
  • Medlem Bygningsrådet, Surnadal 1946-1951
  • Formann Ligningsrådet, Surnadal 1948-1950
  • Revisor Trygdekassa, Surnadal 1948-1950
  • Medlem Fylkesskolestyret, Møre og Romsdal 1951-1955
  • Medlem Styret for Nordmøre folkehøgskule 1953-1965 (statens representant)
  • Medlem Administrasjonen for Hypotekbanken, avdeling Trondheim 1957-1965
  • Medlem Rådet for Distriktenes utbyggingsfond 1961-1970
  • Nestformann Statens Landbruksbanks avdelingsstyre i Trondheim 1966-1968

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Surnadal arbeidarlag 1922-1926
  • Formann Daggry arbeidarungdomslag 1927-1930
  • Formann Nordmøre arbeiderparti sitt kommunalutval 1936-1938
  • Formann Surnadal arbeidarlag av DNA 1938-1940, 1945-1946

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Surnadal frilynde ungdomslag 1924-1925
  • Formann Surnadal pensjonistlag 1975-1983

Andre administrative verv

  • Medlem Forstanderskapet ved Surnadal sparebank 1947-1949, formann 1949-1950

Litteratur

  • Tidens Krav, 1928-39
  • Sæterøy, Anders: Ungdoms draum og livsens røynsle, 1973
  • Sæterøy, Anders: I manns minne, 1981