Wormdahl, Andreas

Wormdahl, Andreas (1911-2001)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Sør-Trøndelag 1965-1969
Ansiennitet:
11 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Wormdahl, Andreas har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 20.01.1911 i Trondheim, Sør-Trøndelag
  • Død 14.06.2001
  • Sønn av lærer Anders Wormdahl (1874-1911) og modist og pianist Johanne Pedersen (1878-1963)

Stortingsperioder

  • Representant nr 9 for Sør-Trøndelag, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 9 for Sør-Trøndelag, 1961 - 1965, A.
  • Representant nr 10 for Sør-Trøndelag, 1965 - 1969, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1958-61

    Medlem, Militærkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Sosialkomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i delegasjoner

  • 1965-69

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1965 - 30.09.1969
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1966 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskole som privatist 1926-1927
  • LO-skolen Sørmarka 1939

Yrke

  • Sjømann, anleggsarbeider, bygningsarbeider og smelteverksarbeider 1927-1945
  • Forretningsfører og sjef for den kommunale brenselsomsetning i Orkanger 1945-1946
  • Økonomisjef ved E.C. Dahls Stiftelse, Trondheim 1969-1979

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Orkanger kommunestyre 1934-1937, 1937-1940

Offentlige verv

  • Medlem Bygningsrådet, Orkanger 1934-1936
  • Medlem Arbeidsnemnda for Arbeidstilsynet 1935-1939
  • Medlem Luftvernkomiteen, Orkanger 1939-1940
  • Varaformann Fylkesarbeidsnemnda, Sør-Trøndelag 1948-1952, formann 1953-1958
  • Formann Ankenemnda for trygdesaker under fylkesarbeidsnemnda, Sør-Trøndelag 1948-1960
  • Medlem Fylkesbyggenemnda, Sør-Trøndelag 1952-1958
  • Medlem Ankeutvalget for I.R. 12 1953-1960
  • Formann Styret for Klæbu pleiehjem 1953-1970
  • Medlem Styret for Høgtun åndssvakehjem 1953-1958
  • Medlem Pleiehjemmets plan- og byggekomite 1955-1965
  • Medlem Styret for skoleskipet Trøndelag 1955-1958 (fylkesvalgt)
  • Medlem Styret for Norges Statsbaner 1955-1969
  • Medlem Styret for Trøndelag småindustrikontor 1956-1958
  • Varaformann Arbeids- og tiltaksnemnda, Sør-Trøndelag 1958-1960
  • Formann Styret for Statens attføringsinstitutt i Trondheim 1961-1968
  • Nestformann Sentralrådet for yrkesvalghemmede 1962
  • Medlem Komiteen av 1963 til å utrede spesielle sysselsettingsproblemer blant eldre 1963
  • Varaformann Rådet for Norges Statsbaner 1968-1973, formann 1974-1977
  • Medlem Utvalget til å utrede Stortingets konstitusjonelle kontroll med forvaltningen 1969-1972
  • Medlem Styret for Fylkessykehusenes Fellesvaskeri
  • Formann Fylkesanbudskomiteen, Sør-Trøndelag
  • Medlem Tilsynsutvalget for yrkesrettledningen

Tillitsverv i partier

  • Sekretær og formann Orkanger Arbeiderparti 1932-1945
  • Sekretær og forretningsfører Trondheim forente Arbeiderparti 1946-1958
  • Sekretær og forretningsfører Sør-Trøndelag Arbeiderparti

Tillitsverv i organisasjoner

  • Sekretær, varaformann og formann Orkanger arbeidsmannsforening
  • Formann Orkanger arbeidsmannsforenings forhandlingsutvalg
  • Formann fagforeningenes fellesstyre på Orkanger (i 1930-årene)

Andre administrative verv

  • Medlem Forstanderskapet ved Orkdal Sparebank 1934-1936
  • Formann Thamshavnarbeidernes private sjukekasse