Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Øien, Arne ( 1928-1998 )

Arbeiderpartiet

Øien, Arne har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 22.12.1928 i Oslo
Død 05.10.1998
Sønn av former Oskar Hjalmar Øien (1897-1971) og hjemmeværende husmor Ester Mathilde Engen (1904-1992)

Medlemskap i regjering

Statssekretær, Statsministerens kontor, 04.02.1981 - 14.10.1981
Statsråd, Olje- og energidepartementet, 09.05.1986 - 16.10.1989

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1947
  • Cand.oecon. 1954
  • Rockefeller stipend 1957-1958

Yrke

  • Byråsjef Statistisk sentralbyrå 1955-1966
  • Økonomisk rådgiver for provinsregjeringen i Øst-Pakistan 1966-1967
  • Forsker Statistisk sentralbyrå 1966-1968
  • Konstituert avdelingsdirektør Statistisk sentralbyrå 1969-1970
  • Ekspedisjonssjef Finansdepartementet 1971-1978
  • Økonomisk rådgiver Finansdepartementet 1978-1980
  • Administrerende direktør i Statistisk sentralbyrå 1980-1981, 1981-1990
  • Finansråd i Finans- og tolldepartementet 1990-1995
  • Konsulent i Stradec 1996-1998

Verv

Offentlige verv

  • Medlem Riksskattestyret 1962-1966
  • Formann Arbeidsutvalget for nasjonalbudsjettet og langtidsprogrammet 1971-1977
  • Medlem Kredittpolitisk samarbeidskomite 1971-1977
  • Medlem Utvalget for Eksportfremmende tiltak 1980
  • Medlem Styret for A/S Låneinstituttet for skipsbyggeriene, 1980
  • Medlem Forhandlingsutvalg for nye industritiltak, 1980
  • Medlem Rådgivende utvalg for industri- og energisamarbeid, 1980
  • Nestleder Styret for INAS (Institutt for sosialforskning), 1982-1985, leder 1986
  • Nestleder Styret for Institutt for anvendt sosialvitenskapelig forskning 1982-1986
  • Leder Petroleumsprisrådet 1984-1986
  • Formann Det tekniske beregningsutvalg 1985-1986
  • Leder Styret for Oslo Sporveier 1996, nestleder 1997-1998

Tillitsverv i partier

  • Medlem DNAs økonomisk-politiske utvalg 1981-1986

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Arbeiderbladet 1981-1986
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget