Askildsen, Arne

Askildsen, Arne (1898-1982)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Vest-Agder 1954-1957
Ansiennitet:
4 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Askildsen, Arne har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 25.08.1898 i Kristiansand, Vest-Agder
  • Død 12.07.1982
  • Sønn av skipstømmermann Albert Askildsen (1860-1947) og Oline Gunhilde Paulsen (1865-1922)

Stortingsperioder

  • Representant nr 5 for Vest-Agder, 1954 - 1957, KrF.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1954-57

    Medlem, Justiskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

Medlemskap i delegasjoner

  • 1954-57

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1954 - 10.01.1958
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1956 - 1956

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Fortsettelsesskole 1913
  • Handelsskole 1916

Yrke

  • Betjent ved Kristiansand kemnerkontor 1914-1915
  • Betjent ved Lister og Mandal amtskontor 1915-1917
  • Betjent ved Lister og Mandal amtskassererkontor 1917-1918
  • Betjent ved Vest-Agder fylkeskontor 1918-1919
  • Fylkesfullmektig i Vest-Agder 1919-1929
  • Lensmann i Halse, Harkmark og Mandal by 1928-1968

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Arbeidet ved den norske legasjon i Stockholm 1944-1945

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Ridder av Finlands Vita Ros Orden 1937

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Mandal kommunestyre 1936-1937, 1937-1940, 1945-1947, 1951-1955, 1955-1959, 1959-1963

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Mandal 1936-1940, 1947-1951
  • Medlem Lønnsnemnda, Mandal 1946-1952

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Hovedstyret i Norsk Luthersk Misjonssamband 1939-1955, 1958-1964

Andre administrative verv

  • Formann Norsk Luthersk Misjonssambands Pensjonskasse 1952-1966