Arntzen, Arthur

Arntzen, Arthur (1906-1997)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant
for Østfold 1954-1957
Ansiennitet:
12 år, 38 dager

Gå til bildegalleri

Arntzen, Arthur har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 29.04.1906 i Borge, Østfold
  • Død 28.03.1997
  • Sønn av bruksformann Arnt Edvard Pettersen (1878-1946) og husmor Andrine Dehlin (1875-1947)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 4 for Østfold, 1937 - 1945, A.
  • Representant nr 4 for Østfold, 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 1 for Østfold, 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 8 for Østfold, 1954 - 1957, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 30.06.1950 - 10.01.1954
    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954
    Medlem, Valgkomiteen, 17.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1954 - 10.01.1958
    Sekretær, Finans- og tollkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Valgkomiteen, 16.01.1954 - 10.01.1958

Medlemskap i delegasjoner

  • 1950-53

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1950 - 10.01.1954

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskole 1922
  • Kurs i engelsk handelskorrespondanse 1928
  • Handelsskole 1928

Yrke

  • Inspektør i forsikringsselskapet "Norske Folk" 1926-1927
  • Brukskasserer ved Glomma sagbruk og høvleri A/S, Fredrikstad 1929-1936
  • Revisor i Borge kommune 1935-1937
  • Assistent ved Borge herredskassererkontor 1936-1937
  • Herredskasserer i Borge kommune 1937-1958
  • Kontorsjef 1958-1972

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • 50-års merke fra Arbeiderpartiet
  • Norges Storlosje av IOGT, 50 års virke 1972
  • NKS hederstegn 1973

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Borge kommunestyre 1934-1937, 1947-1951, 1951-1955, ordfører 1955-1958

Offentlige verv

  • Medlem Skatteutvalget 1935-1940
  • Formann Tiltaksnemnda 1935-1940, 1945-1958
  • Medlem Helserådet 1935-1937
  • Medlem Ligningsnemnda, Borge 1935-1940
  • Medlem Forsyningsnemnda 1939-1940
  • Medlem Finansutvalget 1947-1958
  • Varamedlem Riksrevisjonen 1950-1964
  • Medlem Hovedstyret i Den Norske Stats Husbank 1951-1954
  • Medlem Folketrygdkomiteen av 1951 fra 1951
  • Varamedlem Kontrollkomiteen for Kommunalbanken 1951-1962
  • Medlem Kontrollkomiteen i Den Norske Stats Husbank 1955-1974
  • Formann Rådet for Den Norske Stats Husbank 1955-1974
  • Medlem Fylkesskatteutvalgets klagenemnd, Østfold 1956-1967
  • Medlem Utvalget for ansettelse av lensmenn 1956-1971
  • Medlem Samordningsnemnda for Fredrikstad-distriktets kommuner 1958-1972
  • Leder bygdebokutvalget, Borge (1. og 2. halvbind for perioden 1500-1800, utgitt i 1993)

Tillitsverv i partier

  • Medlem AUFs landsstyre 1931-1939, 1945-1946
  • Kasserer og formann Østfold AUF 1931-1939, 1945-1946
  • Kasserer Fredrikstad krets av AUF 1932, formann 1933
  • Formann Østfold Arbeiderparti 1948-1954
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1949-1953

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Borge kommunale tjenestemannsforbund 1941-1945
  • Formann Norsk kommuneforbunds styre i Fredrikstad 1945-1946