Spilde, Arne Alsåker

Spilde, Arne Alsåker (1937-)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som vararepresentant for
Hordaland 1993-1997
Ansiennitet:
12 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 18.04.1937 i Ullensvang, Hordaland
  • Sønn av gardbruker Øystein Spilde (1905-1947) og gardbruker Brita Ystheim (1908-1992)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 4 for Hordaland, 1973 - 1977, H.
  • Vararepresentant nr 1 for Hordaland, 1977 - 1981, H.
  • Representant nr 11 for Hordaland, 1981 - 1985, H.
  • Representant nr 7 for Hordaland, 1985 - 1989, H.
  • Representant nr 6 for Hordaland, 1989 - 1993, H.
  • Vararepresentant nr 1 for Hordaland, 1993 - 1997, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Varamedlem, Valgkomiteen, 15.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Landbrukskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989
    Sekretær, Landbrukskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993
    Leder, Landbrukskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i delegasjoner

  • 1981-85

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1981 -

    1985-89

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1989-93

    Medlem og vara innpisker, Høyre, 16.10.1989 - 30.09.1993

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Framhaldsskole 1951-1952
  • Folkehøgskole 1953-1954
  • Statens Hagebruksskole Hjeltnes 1956-1957
  • Diverse kurs ved Hærens Samband og befalskurs 1958-1977

Yrke

  • Gardbruker 1959-1990
  • Områdesjef i Heimevernet 1969-1981
  • Statens landbruksbank 1995-1999

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Ullensvang formannskap 1975-1977, 1977-1979

Offentlige verv

  • Formann Generalplanutvalget, Ullensvang 1976-1979
  • Varamedlem Styret for Ullensvang Forsøksgard 1976-1984
  • Medlem Rådet for Statens Landbruksbank 1979-1982
  • Medlem Landsrådet for fjørfeavl 1981-1985
  • Medlem Arbeidsutvalget for Utviklingsselskapet for næringslivet på Vestlandet 1985-1990
  • Medlem Styret for Utviklingsselskapet for Næringsliv på Vestlandet 1985-1990

Tillitsverv i partier

  • Medlem Høyres programkomité til stortingsvalget 1973 1972-1973
  • Formann Ullensvang Høgre 1973-1976
  • Medlem Styret for Hordaland Høyre 1977-1982
  • 1. viseformann Hordaland Høyre 1980-1982

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder 4H-utvalet i Alsåker 1967-1973

Andre administrative verv

  • Medlem Forstanderskapet ved Kinsarvik Sparebank 1975-1983