Berg, Arve

Berg, Arve (1935-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant
for Møre og Romsdal 1985-1989
Ansiennitet:
16 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 01.05.1935 i Skodje, Møre og Romsdal
  • Sønn av gårdbruker Erling Mikal Berg (1891-1981) og gårdbruker/husmor Laura Kristine Urke (1892-1983)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Møre og Romsdal, 1973 - 1977, A.
  • Representant nr 4 for Møre og Romsdal, 1977 - 1981, A.
  • Representant nr 1 for Møre og Romsdal, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 1 for Møre og Romsdal, 1985 - 1989, A.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1977-81

    Visesekretær, Odelstinget, 11.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Visesekretær, Stortinget, 08.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1973-77

    Varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 01.06.1977 - 30.09.1977
    Medlem, Industrikomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Formann, Industrikomiteen, 10.02.1981 - 30.09.1981
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 06.05.1981 - 30.09.1981
    Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Industrikomiteen, 18.10.1977 - 10.02.1981

    1981-85

    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 12.06.1985 - 30.09.1985
    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.05.1986 - 30.09.1989
    Medlem, Energi- og industrikomiteen, 15.05.1986 - 23.05.1986
    Nestleder, Energi- og industrikomiteen, 23.05.1986 - 30.09.1989
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 15.05.1986
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 23.10.1985 - 15.05.1986

Medlemskap i delegasjoner

  • 1973-77

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1976 -
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1981-85

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem og vara innpisker, Arbeiderpartiet, 09.05.1986 - 30.09.1989
    Innpisker, Arbeiderpartiet, 01.10.1985 - 09.05.1986

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • En rekke kurs innen fagbevegelsen og kurs i tilknytning til arbeidet
  • Folkehøgskole 1951-1952
  • Teknisk fagskole 1952-1954

Yrke

  • Hjelpearbeider ved A.M. Liaaen A/S, Ålesund 1954-1958
  • Fagarbeider ved A. M. Liaaen A/S, Ålesund 1958-1965
  • Verkstedformann ved A. M. Liaaen A/S, Ålesund 1965-1973
  • Distriktsarbeidssjef i Ålesund 1989-1998

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Ålesund bystyre 1963-1967, 1967-1971
  • Medlem Ålesund formannskap 1971-1975

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesting, Møre og Romsdal 1971-1975

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Ålesund 1964-1971
  • Medlem Teknisk utvalg 1967-1975
  • Medlem Finansutvalget 1972-1975
  • Leder Styret i Oljedirektoratet 1989-1992
  • Medlem Bedriftsforsamlingen ved Den Norske Stats Oljeselskap a.s 1992-1998
  • Leder Eldrerådet, Skodje fra 2003

Tillitsverv i partier

  • Formann Ålesund Arbeiderparti 1966-1968
  • Kasserer Skodje A fra 1998

Tillitsverv i organisasjoner

  • Sekretær Ålesund Jern- og Metallarbeiderforening 1960-1962, formann 1962-1966
  • Hovedvernombud A. M. Liaaen A/S, Ålesund 1962-1963, avdelingstillitsmann 1963-1964, klubbformann 1964-1965
  • Medlem Styret for Ålesund samvirkelag 1964-1971, formann 1971-1972
  • Nestformann Ålesund faglige samorg 1967-1973
  • Medlem Styret i Ålesund faglige samorg 1967-1973
  • Varamedlem Styret for Norges Kooperative Landsforening 1971-1980

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for A/S Olivin 1974-1979
  • Formann Styret for Sunnmøre Arbeideravis 1982-1985