Drogseth, Arne Gulbrand

Drogseth, Arne Gulbrand (1893-1973)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for
Kjøpstedene i Vestfold fylke (Holmestrand, Horten, Larvik, Sandefjord, Stavern, Tønsberg) 1937-1945

Gå til bildegalleri

Drogseth, Arne Gulbrand har avgått ved døden.

Tilhører

Helsedepartementet

Personlig sekretær
1946 -

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 05.01.1893 i Aker, Akershus
  • Død 11.02.1973
  • Sønn av blikkenslagermester, kjøpmann Nils Drogseth (1845-1912) og Erdleyda Jørstad (1857-1930)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Kjøpstedene i Vestfold fylke (Holmestrand, Horten, Larvik, Sandefjord, Stavern, Tønsberg), 1937 - 1945, A.

Medlemskap i regjering

  • Personlig sekretær, Helsedepartementet, 1946 -
    Statssekretær, Industridepartementet, 11.07.1947 - 29.06.1951
    Konstituert statsråd, Industridepartementet, 29.06.1951 - 11.11.1951

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Studiereiser Sverige, Tyskland og Sveits
  • Student 1911
  • Bergingeniør NTH 1915

Yrke

  • Ansatt ved Kristiansand Nikkelraffineringsverk 1915-1917
  • Ansatt ved Marinens minevesen, Horten 1918-1927
  • Redaktør Horten Arbeiderblad 1921-1933
  • Ansatt ved Marinens hovedverft 1927-1942
  • Ansatt ved ASEA, Västerås 1943-1944
  • Ansatt ved metallurgisk engelske marines laboratorium 1944-1945
  • Ansatt ved Statens jernverkskommisjon 1945-1946
  • Administrerende direktør ved A/S Norsk Bergverk, Oslo 1951-1963

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Horten bystyre 1922-1925, varaordfører 1937-1940
  • Medlem Horten formannskap 1925-1928, 1928-1931, 1931-1934, 1934-1937

Tillitsverv i partier

  • Formann Horten Arbeiderparti (i en årrekke)