Hagen, Arnt Gudleik

Hagen, Arnt Gudleik (1928-2007)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Møre og Romsdal 1973-1977
Ansiennitet:
12 år, 35 dager

Gå til bildegalleri

Hagen, Arnt Gudleik har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 17.08.1928 i Eid, Møre og Romsdal
  • Død 27.05.2007
  • Sønn av gardbruker Ingvald Hagen (1896-1983) og husmor og bonde Julie Midtbust (1901-1974)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Møre og Romsdal, 1961 - 1965, Sp.
  • Representant nr 8 for Møre og Romsdal, 1965 - 1969, Sp.
  • Representant nr 2 for Møre og Romsdal, 1969 - 1973, Sp.
  • Representant nr 3 for Møre og Romsdal, 1973 - 1977, Sp.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1969-73

    Visesekretær, Odelstinget, 08.10.1969 - 30.09.1973

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1965-69

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Justiskomiteen, 15.10.1965 - 29.03.1968
    Varamedlem, Valgkomiteen, 25.10.1967 - 30.09.1969
    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 29.03.1968 - 30.09.1969

    1969-73

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 07.11.1972
    Medlem, Kommunalkomiteen, 14.10.1969 - 10.10.1972
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 19.10.1972
    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 10.10.1972 - 30.09.1973
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 19.10.1972 - 30.09.1973
    Medlem, Valgkomiteen, 07.11.1972 - 30.09.1973

    1973-77

    Nestformann, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 30.09.1977

Medlemskap i delegasjoner

  • 1965-69

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1965 - 30.09.1969
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1966 -

    1969-73

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1969 - 30.09.1973
    Delegat, FNs generalforsamling, 1970 -

    1973-77

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1973 - 1973

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1965-69

    Varamedlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Nestformann gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1973 - 30.09.1977

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Folkeskole, Korsbakken skule, Rauma K. 1935-1942
  • Realskole i Åndalsnes, eksamen i Molde 1946
  • Møre og Romsdal fylkes landbruksskule, Gjermundnes 1946-1947
  • Ettårig artium Steinkjer off. landsgymnas 1951
  • Statens småbrukslærerskole i Asker 1951-1953
  • Sivilagronom fra Statens småbrukslærerskole i Asker 1953

Yrke

  • Jordbrukssjef i Vestnes 1954
  • Avdelingssjef i S/L Nord-Norges salgslag, Harstad og Vadsø 1955-1958
  • Disponent i Møre og Romsdal Eggsentral 1958-1973
  • Utbyggingssjef i Møre og Romsdal fylkeskommune 1977-1994

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Senterpartiets utmerkelse "Såmannsstatuetten" 1987

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Molde bystyre 1963-1967

Offentlige verv

  • Varamedlem Rådet for Distriktenes utbyggingsfond 1961-1971, nestformann 1971-1983
  • Medlem Komiteen for å utrede behovet for idrett og fysisk fostring 1966-1969
  • Formann Utvalg om rettledningstjenestenen i fiskerinæringen 1968-1969
  • Medlem Partifinansieringsutvalget 1968-1969
  • Varamedlem Rådet for Direktoratet for utviklingshjelp 1969-1972
  • Formann Kontaktutvalget, Distriktenes utbyggingsfond 1971-1977
  • Varamedlem Statens Landbruksbanks avdelingsstyre i Trondheim 1974-1981
  • Medlem Arbeidsgruppe for innpassing av arbeidet med forurensningssaker i fylkeskommunen 1977-1978
  • Medlem Styret for Norsk institutt for by- og regionforskning 1978-1983
  • Nestformann Jordregisterinstituttet 1978-1982
  • Medlem Postrådet 1978-1981
  • Medlem arbeidsgruppe i rådet for Forskning for samfunnsplanlegging 1978-1979
  • Medlem Styret for Møreforskning 1980-1981
  • Medlem arbeidsgruppe for Reiselivsplan for Vestlandet 1982-1983
  • Medlem Styringsgruppe for Utgreiing av ingeniør- og konsulenttjenester i Distriktenes utbyggingsfond 1982-1983
  • Medlem Styret for INKO-tjenesten i Møre og Romsdal 1984-1986
  • Medlem Styret for Møre og Romsdal Bedriftsrådgjeving 1988-1990
  • Medlem Utvalg for omorganisering av Distriktenes utbyggingsfond

Tillitsverv i partier

  • Fylkessekretær Bondepartiet i Troms 1956-1958
  • Formann Senterungdommens Landsforbund 1959-1964
  • Medlem Styret for Møre og Romsdal Sp 1961-1972
  • Medlem Sp's sentralstyre 1973-1977
  • Formann Programkomiteen 1973-1977

Tillitsverv i organisasjoner

  • Sekretær Samarbeidsrådet for landbruksorganisasjonane i Møre og Romsdal 1958-1965
  • Medlem Styret for Kringkastingsringen fra 1965
  • Verv Amnesty International fra 1965
  • Medlem Representantskapet i Det Kongelige Selskap for Norges Vel 1975-1985
  • Medlem Kontrollkomiteen i Det Kongelige Selskap for Norges Vel 1983-1985
  • Leder Molde Mållag 1995-1996

Andre administrative verv

  • Formann Styret for A/S Bygdetrykk, Molde 1962-1975
  • Formann Distriktsrådet for Forretningsbanken i Molde 1973-1977

Litteratur

  • Hagen, Arnt Gudleik: Landbrukets økonomiske organisasjoner i Møre og Romsdal, Samarbeidsrådet 1962
  • Hagen, Arnt Gudleik: I solgangsbris og skjelle, eget forlag Molde 1996
  • Hagen, Arnt Gudleik: I kamp for distrikta, eget forlag Molde 1998