Henriksen, Arent M.

Henriksen, Arent M. (1946-)

Parti:
Sosialistisk Venstreparti
Sist innvalgt som representant for
Sør-Trøndelag 1985-1989
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 08.09.1946 i Sørfold, Nordland
  • Sønn av avdelingsleder Theodor Henriksen (1913-1994) og husmor Ingeborg Movik (1914-1987)

Stortingsperioder

  • Representant nr 10 for Sør-Trøndelag, 1973 - 1977, SVf. (01.10.1973 - 14.06.1976)
  • Representant nr 4 for Sør-Trøndelag, 1973 - 1977, SVf. (14.06.1976 - 30.09.1977)
  • Representant nr 10 for Sør-Trøndelag, 1981 - 1985, SV.
  • Representant nr 9 for Sør-Trøndelag, 1985 - 1989, SV.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1973-77

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Forsvarskomiteen, 18.10.1973 - 09.10.1975
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 09.10.1975 - 30.09.1977

    1981-85

    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Finanskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i delegasjoner

  • 1973-77

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1973 - 1973
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1976 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1973-77

    Innpisker, Sosialistisk Valgforbund, 01.10.1973 - 30.09.1977

    1985-89

    Nestleder gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 01.10.1985 - 30.09.1989

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Realskole 1960-1963
  • Folkehøgskole 1963-1965
  • Handelsskole 1965-1966
  • Nesna offentlige lærerskole 1966-1970
  • Grunnfag i samfunnskunnskap og mellomfag i pedagogikk 1970-1973

Yrke

  • Lærer i Trondheim 1973
  • Konsulent ved Universitetet i Trondheim 1977-1979
  • Konsulent ved Norsk Voksenpedagogisk Institutt 1979-1980
  • Instituttsjef ved Norsk Voksenpedagogisk Institutt 1981-1981
  • Generalsekretær i Norges Fiskarlag 1989-1992
  • Direktør Viking Verftet/Fosen mek. verksted 1992-1995
  • Seniorrådgiver/direktør SIVA 1999-2007
  • Rådgiver eget selskap fra 2007

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Trondheim bystyre 1979-1981
  • Medlem Bjugn kommunestyre 1991-1995, ordfører 1995-1999

Offentlige verv

  • Medlem Forsvarskommisjonen av 1974 1974-1977
  • Medlem Avdelingsstyret for tekniske etater, Trondheim 1979-1983
  • Medlem Bygningsrådet 1979-1983
  • Medlem Utvalget til å vurdere norsk penge- og kredittpolitikk 1987-1989
  • Medlem Omsetningsrådet 1989-1992
  • Medlem Styret for Norsk institutt for naturforskning (NINA) 1989-1991
  • Medlem Det rådgivende utvalg for tolltariffer og handel 1989-1992
  • Medlem Styret i Konjunkturreguleringsfondet for torskefiskeriene 1989-1993
  • Medlem Kringkastingsrådet 1990-1993, varamedlem 1994-1997
  • Medlem Utvalget til å utrede den offentlige deltakelse i finansiering av fiskefartøyer (Fiskarbankutvalget) 1990-1992
  • Medlem Kommisjonen til å utarbeide en kontrollordning for de hemmelige tjenester 1993-1994
  • Leder Børsrådet ved Oslo Børs 1994-1997
  • Medlem Hovedutvalget for næring og drift 1995-1999
  • Leder Utvalget som skal utrede næringspolitikken 1995-1996
  • Leder Styret for Jernbaneverket 1996-1999
  • Formann Styret for Norges Statsbaner 1996-2000
  • Medlem Utvalg for utvikling av miljøvennlig naturgassteknologi 2001-2002 (NOU 2002:7)

Tillitsverv i partier

  • Formann AUF i Helgeland 1967-1968
  • Medlem AUFs landsstyre 1968-1969, 1972-1973
  • Nestformann og formann Sør-Trøndelag AUF 1971-1973
  • Leder og nestleder Trondheim SV 1977-1979

Tillitsverv i organisasjoner

  • Tillitsverv elev- og studenterorganisasjoner 1966-1973
  • Formann Elevsamfunnet ved Nesna off. lærerskole 1968
  • Formann Studentersamfundet i Trondheim 1972 (høstsemesteret)
  • Sekretær Folkebevegelsen mot norsk medlemskap i EF 1972
  • Tillitsverv fredsorganisasjoner 1979-1981
  • Leder utredningsgruppe for Ap og LO: Ta naturgassen i bruk! 2000-2001

Andre administrative verv

  • Formann Styret for Fosen mekaniske verksteder 1996-2005