Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Johanson, Arvid ( 1929-2013 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Østfold 1977-1981
Ansiennitet: 22 år, 79 dager

Johanson, Arvid har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 03.02.1929 i Halden, Østfold
Død 06.11.2013
Sønn av dekksmann Arvid Martin Johanson (1896-1981) og husmor Karla Niemi (1899-1932)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 1 for Østfold, 1954 - 1957, A.
Representant nr 7 for Østfold, 1958 - 1961, A.
Vararepresentant nr 1 for Østfold, 1961 - 1965, A.
Representant nr 6 for Østfold, 1965 - 1969, A.
Representant nr 2 for Østfold, 1969 - 1973, A.
Representant nr 2 for Østfold, 1973 - 1977, A.
Representant nr 2 for Østfold, 1977 - 1981, A.

Vararepresentasjoner

Rykket opp som representant 16.01.1964 etter Henry Jacobsens død.
Medlem av Regjeringen 03.10.1980-30.09.1981, Jan Eilert Bjørnstad møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1958-61

Medlem, Finans- og tollkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

1961-65

Medlem, Den hemmelige protokollkomiteen, 31.01.1964 - 30.09.1965
Medlem, Protokollkomiteen, 31.01.1964 - 30.09.1965

1965-69

Medlem, Finanskomiteen, 01.10.1967 - 30.09.1969
Medlem, Finans- og tollkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1967

1969-73

Nestformann, Finanskomiteen, 30.03.1971 - 30.09.1973
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 06.06.1973 - 30.09.1973
Medlem, Finanskomiteen, 14.10.1969 - 30.03.1971
Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1969 - 30.09.1973
Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973

1973-77

Sekretær, Finanskomiteen, 18.10.1973 - 18.02.1975
Formann, Industrikomiteen, 18.02.1975 - 30.09.1977
Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1973 - 30.09.1977
Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977

1977-81

Formann, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 16.10.1979 - 03.10.1980
Formann, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 16.10.1979 - 03.10.1980
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.01.1978 - 16.10.1979
Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 03.10.1980
Formann, Industrikomiteen, 18.10.1977 - 16.10.1979

Medlemskap i delegasjoner

1958-61

Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1958 -
Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 01.01.1958 - 01.01.1961

1961-65

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 01.01.1961 - 01.01.1962

1965-69

Vararepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1967 -

1969-73

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 01.01.1970 - 01.01.1973

1973-77

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 01.01.1976 - 01.01.1977
Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 01.01.1974 - 01.01.1976
Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 01.01.1973 -

1977-81

Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 01.01.1977 - 01.01.1980

Medlemskap i gruppestyrer

1969-73

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 17.03.1971 - 30.09.1973
Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1969 - 17.03.1971

1973-77

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1973 - 30.09.1977

1977-81

Nestformann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1978 - 03.10.1980
Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1977 - 11.01.1978

Medlemskap i regjering

Statsråd, Olje- og energidepartementet, 03.10.1980 - 04.02.1981
Statsråd, Olje- og energidepartementet, 04.02.1981 - 14.10.1981

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1947
  • Korrespondansekurs i sosialøkonomi 1952-1953
  • Journalistakademiet 1952-1953
  • Fircroft College, Birmingham, økonomiske og politiske studier 1954-1955

Yrke

  • Journalist i Halden Arbeiderblad 1947-1948, 1950-1982
  • Lokalredaktør for Sarpsborg Arbeiderblad 1949
  • Redaktør i Halden Arbeiderblad 1982-1993

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Halden kommunestyre 1959-1963

Offentlige verv

  • Formann Ungdoms- og idrettsutvalget, Halden 1952-1960
  • Medlem Utvalget av 1972 til å utrede prisproblemene fra 1972

Tillitsverv i partier

  • Formann Halden AUL 1949-1952, 1955-1956
  • Medlem Styret i Østfold AUL 1955-1956
  • Formann Halden Arbeiderparti 1956-1958, 1962-1963
  • Medlem Styret i Østfold Arbeiderparti 1956-1958
  • Formann Østfold Arbeiderparti 1962-1974
  • Varamedlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1963-1969, medlem 1969-1974
  • Formann Arbeiderpartiets valgordningsutvalg 1986

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Norsk presseforbund, Østfold avdeling 1954-1955
  • Formann Østfold Redaktørforening 1987-1990

Andre administrative verv

  • Formann Styret for Telettra Norge 1982-1988
  • Medlem Styret for D/S "Turisten" A/S 1999-2005
  • Formann Haldenkanalens Venner 1999-2005

Litteratur

Johanson, Arvid: Fredrikshalds Turnforening 100 år, Halden 1979
Johanson, Arvid: Grenseland i ufredsår. Halden og distriktet under den andre verdenskrigen 1939-45, Halden 1985
Johanson, Arvid: I "Turistens" kjølvann: en bildebok fra Haldenvassdraget, Halden 1986
Danielsson, Rolf, Arvid Johanson og Jørn Bøhmer Olsen: Svinesund: bron, gränsfolket och historien/brua, grensefolket og historien : et svenskt-norskt samarbetsprojekt, Gränskommittén Østfold-Bohuslän Uddevalla 1996
Johanson, Arvid: På reisefot i hundre år : A/S den Norske reiseeffektfabrik 1897-1997, eget forlag Halden 1997
Johanson, Arvid: Fra union til krig og frigjøring : historien om Halden, Berg og Idd 1900-1950, Halden Arbeiderblad Halden 1999
Johanson, Arvid: Haldenvassdraget - Vannvei og livsnerve, Haldenvassdragets Brukseierforening Halden 2002
Johanson, Arvid og Bjørn Ystrøm: En kjærlighetserklæring til Halden Sykehus, Halden Arbeiderblad Halden 2002
Johanson, Arvid: Skogbruker i Grenseland, Haldenvassdragets skogeierforening Halden 2004
Johanson, Arvid: Haldenfotball i 100 år, Kvik-Halden FK Halden 2006
Johanson, Arvid: Unike Unica - en industriell håndverksbedrift, Unica Halden 2007
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget