Kielland, Arne

Kielland, Arne (1939-2003)

Parti:
Sosialistisk Venstreparti
Sist innvalgt som representant for
Telemark 1973-1977
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Kielland, Arne har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 08.09.1939 i Skien, Telemark
  • Død 06.07.2003
  • Sønn av assisterende direktør Jacob Kielland (1910-2001) og hjemmeværende Reidun Borthen (1909-1997)

Stortingsperioder

  • Representant nr 10 for Sør-Trøndelag, 1969 - 1973, A. (01.10.1969 - 25.09.1972)
  • Representant nr 10 for Sør-Trøndelag, 1969 - 1973, SF. (25.09.1972 - 30.09.1973)
  • Representant nr 3 for Telemark, 1973 - 1977, SVf.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1973-77

    Sekretær, Lagtinget, 09.10.1973 - 30.09.1977

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Medlem, Justiskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 09.10.1975
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 18.10.1973 - 09.10.1975
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 09.10.1975 - 30.09.1977
    Medlem, Forsvarskomiteen, 09.10.1975 - 30.09.1977

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1973 - 30.09.1977
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1975 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1973-77

    Varamedlem gruppestyret og innpisker, Sosialistisk Valgforbund, 01.10.1973 - 30.09.1977

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Folkeskole på Herøya/Porsgrunn 1946-1953
  • Realskole/gymnas, Porsgrunn 1953-1958
  • Student 1958
  • Forsvarets russiskkurs 1961
  • Studerte nigeriansk sosialisme i Nigeria 1964-1965
  • Magister i statsvitenskap 1967
  • Grunnfag i offentlig rett 1983

Yrke

  • Sersjant i Garden 1961-1962
  • Redaksjonssekretær i Arbeidets Rett, Røros 1968-1969
  • Timelærer ved Telemark distriktshøgskole i Bø 1977-1984
  • HV-fenrik i Bø og Sauherad HV-område 1979-2003
  • Konsulent ved Telemark distriktshøgskole i Bø 1979-1985
  • Amanuensis 1985-1987
  • Redaktør i Bø Blad 1986-2003 (i full stilling fra 1987)

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • FNs Congo-medalje 1963
  • Kulturprisen Bø Sparebank 1986
  • Skarphedins sølvhedersmerke 1991

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Bø kommunestyre 1975-1979, medlem 1979-1983, varamedlem 1983-1987

Offentlige verv

  • Formann Tiltaksnemnda, Bø 1977-1980
  • Sekretær Sosial- og helseplannemnda, Bø 1980
  • Lekdommer Herredsretten
  • Lekdommer Lagmannsretten

Tillitsverv i partier

  • Landssekretær Norges Unge Venstre 1958-1959
  • Formann Telemark AUF 1966-1967
  • Medlem Styret for Sør-Trøndelag AUF 1968-1969
  • Medlem AUFs sentralstyre 1969-1971
  • Medlem Styret for Bø SV 1980-1983

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Språklig Samling 1959-1960
  • Formann Sykkelgruppa i IL Skarphedin, Bø 1978-1983
  • Forbundmedlem Styret i Norges Cykleforbund 1982-1983
  • Tillitsverv Fellesrådet for det sørlige Afrika (fra ca. 1970)
  • Tillitsverv Norsk-Cubansk Forening (fra ca. 1970)

Andre administrative verv

  • Forstander Bø sparebank 1978-1984

Litteratur

  • Kielland, Arne: Opposisjon. To parti i ett?, Oslo 1967
  • Kielland, Arne: Sosialistrørsla i Nigeria, Oslo 1967
  • Kielland, Arne: Etter Biafra, Tiden Oslo 1969
  • Kielland, Arne: Norsk gerilja og sivilmotstand. Eit nytt forsvar, Samlaget Oslo 1971
  • Kielland, Arne: All makt? Dagbok fra Stortinget, Pax Oslo 1972
  • Kielland, Arne: Stortingsbrev, Stortinget 1973-77
  • Kielland, Arne: Om saksbehandling og det politiske system, Telemark distriktshøgskole Bø 1979
  • Kielland, Arne: Om kulturretten. TDH-skrift nr. 112, Telemark distriktshøgskole Bø 1986
  • Kielland, Arne: Om å lage kommuneavis: Bø Blad. TDH-skrift nr. 129, Telemark distriktshøgskole Bø 1988