Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Mørland, Arnt Jacobsen ( 1888-1957 )

Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for Aust-Agder 1954-1957
Ansiennitet: 3 år, 261 dager

Mørland, Arnt Jacobsen har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 23.06.1888 i Arendal, Aust-Agder
Død 28.09.1957
Sønn av kjøpmann Jens Mørland (1853-1936) og Sophie Jacobsen (1855-1945)

Stortingsperioder

Representant nr 4 for Aust-Agder, 1954 - 1957, KrF.

Vararepresentasjoner

Døde 28.09.1957, Thor Martin Nilsen Sauvik møter som representant.

Medlemskap i presidentskapet

1954-57

Varasekretær, Lagtinget, 16.01.1954 - 28.09.1957

Medlemskap i stortingskomiteer

1954-57

Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1954 - 28.09.1957
Medlem, Administrasjonskomiteen, 22.01.1954 - 28.09.1957

Medlemskap i gruppestyrer

1954-57

Varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 11.01.1954 - 28.09.1957

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskole 1903
  • Statens reisestipend for unge handelsfolk til England 1909

Yrke

  • Ansatt i skipsmeglerfirmaet Chr. Th. Boe og Lund & Co. 1903-1916
  • Startet Agdesidens Rederi A/S 1916
  • Startet Mørland rederi A/S 1927
  • Startet Mørland Tankrederi A/S 1930
  • Svensk visekonsul 1946-1953

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Ridder av Kungliga Svenska Vasaordenen av 1. klasse 1953
  • Ridder av 1. klasse av St. Olavs Orden 1957

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Arendal formannskap 1919-1922, 1922-1925, 1931-1934, 1934-1937, 1945-1947

Offentlige verv

  • Medlem Kommunikasjonskomiteen, Arendal 1920-1937
  • Medlem Revisjonskomiteen for Norsk sjøforsikringsplan 1927-1930
  • Viseformann Agder bispedømmeråd 1934-1950
  • Medlem Styret for Arendal elektrisitetsverk 1937-1942, 1945-1951
  • Formann Byggekomiteen for Arendal nye sjømannsskole 1947-1957
  • Medlem Forstanderskapet ved Risøy Folkehøyskole
  • Medlem og formann Trefoldighet menighetsråd, Arendal

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Arendal Indremisjon 1920-1934, 1946-1949
  • Formann For Trefoldighet Søndagsskole 1921-1937
  • Formann Aust-Agder rederforening 1922-1940, 1946-1949
  • Medlem Hovedstyret i Norges rederforbund 1928-1957
  • Formann Arendal Indremisjon 1942-1945
  • Medlem Det frivillige kirkeråd fra 1949
  • Medlem Styret og formann i Misjonsforeningen av 1842 i Arendal

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Skibsassuranseforeningen i Arendal 1920-1944, formann 1944-1957
  • Viseformann Assuranseforeningen Gard, Arendal 1946-1957
  • Medlem Styret for Nyli Gård barnehjem til 1957 ( )
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget