Nilsen, Arne

Nilsen, Arne (1924-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Hordaland 1981-1985
Ansiennitet:
20 år, 114 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 21.01.1924 i Bergen, Hordaland
  • Sønn av murer Nicolai Nilsen (1890-1944) og hjemmeværende Marie Græe (1893-1938)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Hordaland, 1958 - 1961, A.
  • Vararepresentant nr 2 for Hordaland, 1961 - 1965, A.
  • Representant nr 4 for Hordaland, 1965 - 1969, A.
  • Representant nr 1 for Hordaland, 1969 - 1973, A.
  • Representant nr 4 for Hordaland, 1973 - 1977, A.
  • Representant nr 4 for Hordaland, 1977 - 1981, A.
  • Representant nr 2 for Hordaland, 1981 - 1985, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 11.01.1978-30.09.1981, Erling Løseth møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1981-14.10.1981, Aksel Kloster møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1981-85

    President, Odelstinget, 15.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1965-69

    Medlem, Kommunalkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Varamedlem, Valgkomiteen, 25.10.1967 - 30.09.1969

    1969-73

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 30.09.1973
    Nestformann, Kommunalkomiteen, 14.10.1969 - 10.10.1972
    Nestformann, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 10.10.1972 - 30.09.1973

    1973-77

    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977
    Formann, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 18.10.1973 - 15.01.1976
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 16.01.1976
    Formann, Finanskomiteen, 15.01.1976 - 30.09.1977
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 16.01.1976 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 11.01.1978
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1977 - 11.01.1978
    Formann, Finanskomiteen, 18.10.1977 - 11.01.1978

    1981-85

    Medlem, Valgkomiteen, 15.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Forbruker- og administrasjonskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1973-77

    Medlem, Protokollkomiteen av 1975, 24.10.1975 - 13.01.1976

Medlemskap i delegasjoner

  • 1965-69

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1965 - 1965

    1969-73

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1969 - 1969
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1972 - 1972

    1973-77

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1973 - 1973

    1981-85

    Delegat, FNs generalforsamling, 1984 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1969-73

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1969 - 18.10.1972
    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 18.10.1972 - 30.09.1973

    1973-77

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1973 - 15.01.1976
    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 15.01.1976 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1977 - 11.01.1978

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Kommunal- og arbeidsdepartementet, 11.01.1978 - 08.10.1979
    Statsråd, Sosialdepartementet, 08.10.1979 - 04.02.1981
    Statsråd, Sosialdepartementet, 04.02.1981 - 14.10.1981

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskoleeksamen 1940
  • Eksamen ved Jernbaneskolen 1945

Yrke

  • Ansatt ved NSB Voss 1941-1965
  • Telegrafist 1945-1960
  • Jernbaneekspeditør 1960-1963
  • Jernbanefullmektig 1963-1965

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Voss kommunestyre 1951-1955, ordfører 1959-1963
  • Medlem Voss formannskap 1955-1959, 1963-1967

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Hordaland 1959-1963

Offentlige verv

  • Formann Generalplannemnda, Voss 1955-1959
  • Medlem Utvalget til vurdering av Forsvarets øvingsmuligheter 1969-1976
  • Medlem Hovedkomiteen for reformer i lokalforvaltningen 1971-1977
  • Medlem Hovedstyret for Statens fiskarbank 1972-1976
  • Medlem Styret for Norsk institutt for by- og regionforskning 1974-1977
  • Medlem Helse- og sosialstyret 1985-1989
  • Medlem Styret for Norges Statsbaner 1986-1994
  • Varamedlem Styret for Statens skole for sikkerhetsopplæring 1988-1989

Tillitsverv i partier

  • Sekretær og formann Voss arbeiderungdomslag 1948-1951
  • Sekretær Voss Arbeiderparti 1952-1955, formann 1956-1959
  • Medlem Styret for Hordaland Arbeiderparti 1956-1966
  • Formann partiets fylkeskommunalutvalg 1958-1966
  • Nestformann Hordaland Arbeiderparti 1959-1966, formann 1966-1973
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1969-1975

Tillitsverv i organisasjoner

  • Kasserer Fotballklubben "Voss" 1950-1953

Andre administrative verv

  • Medlem Målpolitisk råd ved L/L Det Norske Teatret 1976-1978
  • Medlem Styret for Sverre Munch A/S, Bergen 1976-1977

Litteratur

  • Nilsen, Arne: "Aodne i helg og vyrkja", i bladet Hordaland, Vestanbok Voss 1987
  • Nilsen, Arne: "Vegen fram til formannskapslovene", i Voss 1837-1987. Lokalt folkestyre 150 år, Voss kommune Voss 1987