Roald, Arnfinn Severin

Roald, Arnfinn Severin (1914-1983)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for
Møre og Romsdal 1958-1961
Ansiennitet:
1 år, 326 dager

Gå til bildegalleri

Roald, Arnfinn Severin har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 26.06.1914 i Vigra, Møre og Romsdal
  • Død 16.01.1983
  • Sønn av gårdbruker Andreas K. Roald (1879-) og Severine (1879-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Møre og Romsdal, 1945 - 1949, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Møre og Romsdal, 1950 - 1953, A.
  • Vararepresentant nr 2 for Møre og Romsdal, 1954 - 1957, A.
  • Vararepresentant nr 3 for Møre og Romsdal, 1958 - 1961, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 02.07.1956-10.01.1958 for Ulrik Olsen.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1954-57

    Medlem, Samferdselskomiteen, 10.10.1956 - 10.01.1958

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1933
  • Befalsskole 1935

Yrke

  • Kaptein og kretssjef i Heimevernet
  • Gårdbruker fra 1946

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Deltok i krigen ute 1940-1945

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Norske Kommuners Sentralforbunds hederstegn 1975

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Vigra kommunestyre 1947-1951, 1951-1955, varaordfører 1959-1963
  • Medlem Giske kommunestyre 1963-1967, 1971-1975

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Statens fryseri, Ålesund 1953-1983 (senere Sunnmøre Fiskeindustri A/S)
  • Medlem Representantskapet for Norges Bank 1956-1983
  • Medlem og formann Heimevernsnemnda, Vigra
  • Medlem og formann Krigssogenemnda, Giske
  • Medlem Nemnda for broforbindelse Giske-Valderøy
  • Medlem Reguleringsrådet, Vigra
  • Medlem Samferdselsnemnda, Vigra
  • Medlem Vegnemnda, Vigra
  • Medlem og formann Vigra kommunale kraftverkstyre

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for A/S Olivin, Åheim 1959-1968